Domů
Evropská Unie
Evropský účetní dvůr: Současné tempo investic do sítí není dostatečné
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Evropský účetní dvůr: Současné tempo investic do sítí není dostatečné

Rostoucí instalovaný výkon obnovitelných zdrojů a ambiciózní plány elektrifikace evropského hospodářství si vyžádají značné investice také do elektrizačních sítí. Podle Evropského účetního dvora nicméně aktuální plán investic není dostatečný ani z hlediska budoucí poptávky po elektřině ani transformace energetiky. Zásadní výzvou poté bude nalezení rovnováhy mezi investicemi a zajištěním cenově dostupné elektřiny.

Pokračující transformace energetického sektoru napříč zeměmi EU si nevyžádá značné investice pouze na straně výroby elektřiny. Dlouhodobě diskutovaným tématem je i rozvoj přenosových a distribučních sítí, které již nyní čelí obdobím vysoké výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle aktuálního přezkumu Evropského účetního dvora o elektrických sítích bude muset EU vynaložit vyšší úsilí v této oblasti.

Modernizace elektrických sítí v EU by si při současném tempu podle auditorů EU vyžádala do roku 2050 investice ve výši 1,87 bilionu eur. To je přitom částka nižší oproti odhadům Evropské komise, kde je horní hranice dokonce o 500 miliard eur výše. Rozvoj soustav podle účetního dvora komplikují nedostatečné plánování, zdlouhavé povolovací postupy či odpor ze strany veřejnosti. Jako další důvody rovněž uvádí nedostatek vybavení, materiálů a kvalifikované pracovní síly.

"Velká část elektrické sítě v EU byla vybudována v minulém století: přibližně 40 % distribučních sítí je starších 40 let. Pro zajištění konkurenceschopnosti i autonomie EU potřebujeme moderní infrastrukturu, která bude schopna podporovat náš průmysl a zachovávat dostupnou cenu elektřiny," uvedla Keit Pentus-Rosimannusová, členka Evropského účetního dvora odpovědná za tento přezkum.

Podle Pentus-Rosimannusové se očekává, že poptávka po elektřině v EU se do roku 2050 více než zdvojnásobí. EU tak bude muset využít všechny dostupné nástroje, jelikož velké investice do sítí budou podle ní nevyhnutelné. K omezení potřebných investic by přitom mohla pomoci i akumulace a větší flexibilita soustavy.

Investiční potřeby lze podle auditorů snížit i optimalizací energetické soustavy, která lépe reaguje na výkyvy ve spotřebě a výrobě elektřiny. Pomoci může rozvoj technologií pro skladování energie, lepší propojení sítí mezi státy EU nebo inteligentní elektroměry. Jejich zavádění nicméně v některých zemích postupuje pomalu. Důležitou roli mohou sehrát také spotřebitelé vyrábějící elektřinu a energetická společenství, která umožňují sdílení elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Jarda
3. duben 2025, 07:28

"Velká část elektrické sítě v EU byla vybudována v minulém století: přibližně 40 % distribučních sítí je starších 40 let."

A to je přesně ono.

Teď když se musí modernizovat, tak se to hází hlavně na green deal a OZE.

Úplně stačí zavzpomínat kolik a jak náročných spotřebičů měl každý doma před 40+ lety a v současnosti.

Jaroslav Studnička
3. duben 2025, 07:51

Máte to hned v první větě: "Rostoucí instalovaný výkon obnovitelných zdrojů a ambiciózní plány elektrifikace evropského hospodářství si vyžádají značné investice také do elektrizačních sítí."

Takže opravdu OZE a Green Deal.

Jarda
3. duben 2025, 08:36

@Jaroslav Studnička 3. duben 2025, 07:51

To ovšem nijak nepotvrzuje, že veškeré náklady jdou za OZE a GD.

Když se desitky let na něco "kašle", tak to může nějak fungovat.

Postupně se snižuje rezerva, až se narazí na limit a je problém.

Emil
3. duben 2025, 08:42

1) On někdy někdo tvrdil že "veškeré náklady jdou za OZE a GD"?

2) Jak jste přišel na to že "se desitky let na něco kašle"? Že "přibližně 40 % distribučních sítí je starších 40 let" neznamená že se ně "kašle".

Jaroslav Studnička
3. duben 2025, 08:55

Modernizace elektrizačních sítí probíhají průběžně. V ČR lze např. dohledat od ČEPS každoroční náklady do modernizace el. sítí.

Já jsem reagoval na "Hlavně za to můžou OZE a GD", což ovšem není "veškeré".

Jen se do toho zamotáváte...

Jarda
3. duben 2025, 09:07

@Jaroslav Studnička 3. duben 2025, 08:55

On ČEPS investuje do distribučních sítí o kterých jsem mluvil?

To je nějaká novinka, máte k tomu zdroj?:-)

Jaroslav Studnička
3. duben 2025, 09:22

Z článku: "Dlouhodobě diskutovaným tématem je i rozvoj přenosových a distribučních sítí, které již nyní čelí obdobím vysoké výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů."

Předpokládám, že víte, co znamená slovo "např." v mém příspěvku.

Jakou částku investují do modernizace distribučních sítí např. ČEZ Distribuce je také veřejně dohledatelné.

Emil
3. duben 2025, 09:23

@Jarda: Ne, ani nikdo netvrdil že "ČEPS investuje do distribučních sítí", to jste to tvrzení jen nepochopil. V tom tvrzení stojí že to u ČEPSu jde dohledat, ne že ČEPS investuje, a dohledat to skutečně jde, např. zde ČEPS náklady i do distribučních sítí uvádí, přestože do nich sám neinvestuje: oenergetice.cz/energetika-v-cr/ceps-investice-do-soustav-v-pristich-letech-vzrostou-aspon-o-10-mld-kc-rocne

Jarda
3. duben 2025, 09:36

@Jaroslav Studnička 3. duben 2025, 09:22

A já to zúžil v mém prvním příspěvku na distribuční, tedy argumentovat "např." ČEPSem je k ničemu.

Ano ČEZd za 20 let své existence investoval průměrně cca 2600,-/ROČNĚ na jedno odběrné místo.

Milan Vaněček
3. duben 2025, 10:13

Jardo, pan Studnička a Novák E. potřebují viníka, nepřítele. Nechápou, že technický pokrok nikdo nezastaví, když tak jen lokálně a dočasně. Ale to je jen místní kolorit.

Jako se propojuje a zesiluje celoevropská silníční a se zpožděním i železniční síť (a samozřejmě i lokální sítě) tak totéž probíhá a bude probíhat u elektrické sítě. V celé EU.

Nechápu, proč to EU resp jednotlivé země EU nefinancují z té obrovské sumy vybrané za uhlíkové odpustky. Tam je peněz spousta a utrácí se za zcela zbytečné dotace (třeba do fotovoltaiky, ta už je v 90% případů nepotřebuje) , místo aby se z nich (když už to "musí být") financovala užitečné propojování, obdobně jako to bylo a je v EU u financování dálníční silniční sítě.

Emil
3. duben 2025, 10:45

Vaněčku, přestaňte mi neustále podsouvat své hloupé výmysly, žádného viníka ani nepřítele (na rozdíl od vás) nepotřebuji, pouze vyvracím nesmysly které lidé jako vy do diskuse píší. Nic víc. O zastavování technického pokroku tu neustále melete jen vy, aniž by někdo ve skutečnosti nějaký pokrok chtěl zastavovat.

Jaroslav Studnička
3. duben 2025, 11:21

Pane Vaněčku, pouze blábolíte.

Věnujte se raději vzdělání v energetice.

Vítězslav Novák
3. duben 2025, 11:22

No, u nás "se na to" rozhodně nekašlalo. Máme síť robustní ještě z dob socialismu, a je také průběžně posilována a modernizována. Je tak robustní že zvládala a zvládá i neplánované přetoky elektřiny z Německa do Německa, neb Německo "na to kašlalo" po desetiletí a nedostatečnost svých přenosových sítí řešilo a řeší (nevím, jak v posledních letech jsou využívány shiftery) parazitováním na úkor české přenosové soustavy.

Bohužel platíme i německé zaostávání v sítích i pohrávání si s občasnými zdroji elektřiny.

Jarda
3. duben 2025, 12:03

@Vítězslav Novák 3. duben 2025, 11:22

Na druhou stranu do nich velice rádi nakupujeme levnou elektřiny.

Emil
3. duben 2025, 12:06

Mluvte za sebe, Jardo.

Vítězslav Novák
3. duben 2025, 18:04

Do koho/čeho "velice rádi nakupujeme levnou elektřiny"?

Obávám se, že na mne, prostého matfyzáka, jste poněkud enigmatický...

Milan Vaněček
3. duben 2025, 21:44

Pro Nováky (V. i E.): není na tom nic záhadného: pro spotřebitele a pro nezávislé obchodníky je nákup levné elektřiny třeba z větrníků vždy výhodný, pro výrobce elektřiny v JE (a přátele a tiskové mluvčí jádra) ale výhodný není, je to pro ně nekalá konkurence prodávat elektřinu "pod cenou"...

Emil
3. duben 2025, 21:52

Pro tiskového mluvčího občasných zdrojů: naprosto mimo jako vždy.

Bob
3. duben 2025, 09:47

Co způsobuje nárůst spotřeby elektřiny: především greendeal. Přechod na elektřinu při vytápění, mobilitě i jinde.

Co se týká domácností (ale i průmyslu), tak se spotřeba (oproti dejme tomu 80. letům) mimo tyto případy spíše snižuje. Máme úspornější spotřebiče (lednice, TV, žárovky, aj.).

Průměrné stáří 40 let samo o sobě není žádná katastrofa, když většina (sloupy, vodiče, trafa) mají životnost 50 a více let.

Příklad: Při celkové rekonstrukci velké kancelářské budovy připojené na VN jsme velmi vážili, zda vyměnit i transformátory staré 50 let, nebo zda je tam ještě cca 20 let ponechat. Nakonec bude výměna ze 2 traf na jedno poloviční (1/4). Rozvaděče byly jasně na výměnu (spínací prvky VN na hranici životnosti, atd), ale třeba kabelový přívod VN distribuce rozhodně měnit nehodlá. Budova má nyní cca poloviční příkon elektřiny, než projektovaný. Původně tam byl třeba sálový počítač.

Milan Vaněček
3. duben 2025, 10:24

Bobe, Green Deal Evropské unie a Energetický přechod k obnovitelným zdrojům jsou dvě odlišné věci. Zatímco "Green Deal" je specifická, uzákoněná deklarace EU, se všemi neblahými následky pro evropský průmysl a pro občany (drahé energie)

je celosvětový energetický přechod k obnovitelným zdrojům výroby elektřiny záležitost celosvětového technického pokroku ve využití síly slunce, vody a větru k získávání čisté, obnovitelné, neustále levnější elektřiny.

Tečka.

Bob
3. duben 2025, 11:01

1) ve svém příspěvku jsem nic nepsal o přechodu k OZE, tak nevím, na co reagujete

2) I tak nemáte pravdu. Přechod na OZE je nedílnou součástí greendealu. Přechod na OZE má své neblahé důsledky na evropský průmysl a občany.

Milan Horak
3. duben 2025, 12:32
Karel Valenta
3. duben 2025, 11:07

Masivní síť vyžaduje především energetika založená na OZE. Pokud do malé vesničky v pohraničí dosud stačilo přivést výkon několika MW, tak nyní po instalaci větrného parku to mohou být desítky MW. A na vzdálenost desítek km do nějaké větší trafostanice to bude pěkná pálka. A vedení bude na maximální kapacitu využito jen na pár dní, když bude hodně foukat, jinak se bude flákat.

Jarda
3. duben 2025, 12:08

@Karel Valenta 3. duben 2025, 11:07

Pokud tam nebude kapacita, tak vás nepřipojí.

Opravdu to nefunguje tak, že si kdekoliv vyberete místo pro VtE park a necháte si od distributora kompletně zaplatit posílené vedení.

A co přesně si představujete pod pojmem "jen na pár dní" ?

Bob
3. duben 2025, 13:41

Mám Vám znovu citovat zákon, kde je napsáno, že pokud distributor nepřipojí, musí písemně nepřipojení zdůvodnit a uvést dokdy připojí?

Jarda
3. duben 2025, 14:27

@Bob 3. duben 2025, 13:41

Klidně citujte a taky můžete připojit informaci, zda to celé zaplatí distributor nebo se na tom připojovaný musí podílet.

Bob
3. duben 2025, 23:26

Zaplatí to distributor až k měřícímu místu. Protože to bude pravděpodobně připojení k VN, zaplatí si výrobce (stejně, jak každý odběratel na VN) svůj transformátor.

Jarda
4. duben 2025, 07:37

@Bob 3. duben 2025, 23:26

Díky, když se u nás řešil velký FVE park, tak se mluvilo o investici výrobce cca 100mil. na přípojku a trafo.

To jen, že tohle moc lidí neví a myslí si, že to všechno platí "oni v elektrice".

Emil
4. duben 2025, 08:04

Vyhláška č. 16/2016 Sb. (Vyhláška o podmínkách připojení k elektrizační soustavě), Způsob stanovení podílu na oprávněných nákladech - § 12, odst. 6: "Na základě smlouvy hradí žadatel zálohu na podíl na oprávněných nákladech podle přílohy č. 8 k této vyhlášce, a to ve výši 50 % z hodnoty podílu na oprávněných nákladech, nejvýše však 50000000 Kč. Žadatel uhradí zálohu na podíl na oprávněných nákladech do 15 dnů ode dne uzavření smlouvy o připojení nebo smlouvy o smlouvě budoucí o připojení."

Takže jak mohl výrobce investovat "cca 100mil.", když tu částku vyhláška omezuje na 50 milionů?

Karel Valenta
4. duben 2025, 00:15

Jarda 3. duben 2025, 12:08

U nás se teď takové vedení do hor staví.

Větrníky mají u nás průměrné využití něco přes 20% a výkon roste s třetí mocninou rychlosti větru. Využití plné kapacity vedení bude mizerné.

jiri sekerac
3. duben 2025, 15:27

obnovitelnych zdroju je u nas naproste minimum a bude porad. S jejich dalsi vystavbou bude nutne posilovat akumulaci a rizeni vyroby a spotreby, rozvodne site jen podruzne

Bob
3. duben 2025, 16:51

A jak tu nárazovou výrobu z OZE dostanete z OZE do akumulace, pokud ta nebude přímo u OZE?

Že by kvůli tomu posílenou sítí?

jiri sekerac
3. duben 2025, 20:31

asi by chtelo aby akumulace bylo u zdroju, primem u domacnosti a dalsi v lokalitach byvalych elektraren s funkcni siti. Tady asi nikdy nebudeme spolehat na 100pct elektriny z OZE. VTE je tady uz asi pase, nic. Jedine solary, zatim ubohych 4.5 GW. Nemecko 100GW solaru a 65GW vitr. Tyhle kecy zainteresovanych maji jediny ukol, pripravit populaci na podobne ucetnictvi jako v Reichu pro platby za distribuci s uplne jinymi zdroji

Bob
3. duben 2025, 23:01

Ovšem akumulace u zdroje se OZE moc nelíbí. Nemohli by vykazovat tak levnou elektřinu a při obchodech na burze by tak nebyli jako dodavatelé na předních místech. Tj. mohlo by se stát, že by je při dodávkách i na spotu "předběhla" třeba elektřina z JE. Protože se prodá přednostně elektřina nejlevnější.

Pro OZE je výhodnější na burze prodat levnější elektřinu (která se tak prodá nejdříve) bez akumulace (bez dostatečné akumulace), a náklady na akumulaci pak financovat jinak a rozpočítat je na všechnu elektřinu. Zdraží to pak i tu ostatní elektřinu (která akumulaci nepotřebuje, nebo podstatně méně), ale OZE elektřina je pak "opticky levná".

Taky proto takový tlak na lex OZE 3 pro samostatnou akumulaci. Akumulace u zdroje byla možná už dávno.

Co se týká třeba lokalit bývalých elektráren pro velké aku, tak tam je vyřešeno připojení pro dodávky z místa akumulace do míst spotřeby, ale už ne z míst výroby (včetně přetoků domácích FVE) do místa akumulace. Tam opět musíte kvůli tomu posílit síť a to i místní na nižších napěťových úrovních včetně 400V a 22 kV v celém širokém regionu obsahujícím decentrální OZE.

Emil
4. duben 2025, 07:08

Marginální náklady, které rozhodují o nasazení na trhu (merit order), jsou pořád stejné s baterií nebo bez, to podstatné co OZE posouvá v merit orderu úplně dopředu nejsou marginální náklady, jsou to provozní dotace na pevnou výkupní cenu, které umožňují OZE nabízet elektřinu za libovolně nízkou cenu (obvykle tu nejnižší možnou -500 €/MWh), protože v případě sesouhlasení nabídky s poptávkou na takové ceně nezaplatí 500 €/MWh zdroj ale spotřebitel/daňový poplatník v regulovaných cenách/státním rozpočtu, a zdroj dostane tu svou pevnou výkupní kladnou cenu, byť je její hodnota hluboce záporná. Naštěstí je vidět světlo na konci tunelu, EK už u nově notifikovaných podpůrných schémat neumožňuje dotovat pevnou výkupní cenou elektřinu se zápornou hodnotou, i tak ale bude dlouho trvat než ty současné smlouvy postupně vymřou.

Karel Valenta
4. duben 2025, 11:14

Emil 4. duben 2025, 07:08

Díky za dobrou zprávu. Měly by tedy postupně vymizet ty záporné ceny na spotu.

Emil
4. duben 2025, 11:40

Ano, ale bude to dlouho trvat, klidně i několik desetiletí, stále je totiž možné udělovat novou provozní podporu podle dříve notifikovaných pravidel i na 20 let dopředu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se