Domů
Evropská Unie
Evropská komise představila plán modernizace elektrárenské sítě v EU
SuedLink. Zdroj: TransnetBW

Evropská komise představila plán modernizace elektrárenské sítě v EU

Evropská Unie
5 komentářů
28. listopad 2023, 14:52
ČTK

Evropská komise (EK) dnes představila plán modernizace elektrárenské sítě, který má zastaralou infrastrukturu v zemích Evropské unie připravit na posílení role obnovitelných zdrojů energie. Oznámila to dnes komisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Plán předpokládá, že na investice bude nutné v příštích sedmi letech vynaložit 584 miliard eur (14,2 bilionu Kč). Infrastruktura je v některých členských zemích starší než 40 let.

Elektrifikace dopravy spolu s připojením nových větrných elektráren a solárních zařízení patří mezi nesčetné množství projektů plánovaných pro nadcházející roky. Cílem je řádně propojit trh s elektřinou v celé unii. Komise očekává, že poptávka po elektřině v EU se od letoška do roku 2030 zvýší zhruba o 60 procent. Více elektřiny bude potřebovat průmysl, vytápění domácností, automobily i některé vodíkové projekty.

„Sítě budou také muset integrovat velký podíl proměnlivé energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedla komise.

„Sítě se musejí přizpůsobit decentralizovanějšímu, digitalizovanějšímu a flexibilnějšímu systému, kde budou miliony střešních solárních panelů a kde místní energetické komunity budou sdílet zdroje,“ dodala.

Komise uvedla, že přeshraniční infrastruktura mezi členskými státy by se měla do sedmi let zdvojnásobit. To znamená zvýšení přenosové kapacity přeshraničních přenosových vedení o 64 GW do roku 2030 s počátečním cílem přidat 23 GW do roku 2025. Sedmadvacetičlenná Evropská unie má 93 GW přeshraničních propojení.

Komise rovněž oznámila 166 nových projektů společného zájmu, z nichž většina je v oblasti elektřiny a vodíku. Být na seznamu je předpokladem pro to, aby projekty mohly příští rok žádat o financování z EU. „Mít správnou infrastrukturu je posledním kouskem skládačky,“ řekla Simsonová novinářům.

Polovina projektů zmodernizuje a lépe propojí elektrárenské sítě a přidá nová zařízení pro skladování energie. Zároveň pokryje 12 projektů na moři, a to v Severním moři a okolí, Baltském moři a v Atlantském oceánu.

„Máme velmi znepokojivé zkušenosti s procesy, které trvají už deset let,“ řekl jeden z činitelů EU, kterého citovala agentura Reuters.

„Někdo musí vybudovat ty věci, o kterých stále mluvíme, a dát zainteresované strany dohromady. Standardizace je dobré téma, pokud existuje dobré porozumění – aby 2500 firem pro distribuci (elektřiny) jedna po druhé nevynalézaly kolo,“ dodal. Akční plán pro sítě by se měl podle něj začít zavádět za 18 měsíců.

Prezident odvětvové skupiny Eurelectric Leonhard Birnbaum označil plán za vynikající první krok. „Nicméně stále je co zlepšovat. Evropské rozvodné sítě čelí rostoucímu počtu hrozeb z častějších povětrnostních jevů extrémní povahy. Tento akční plán by proto měl uznat potřebu větší adaptace na klima,“ uvedl Birnbaum ve sdělení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Novák
28. listopad 2023, 16:00

Pomocí výšeuvedeného linku se mi dnešní Nařízení zobrazilo, preambule sáhodlouhá, samotný text pak stručně odkazuje na Dodatek (Annex), v němž jsou údajně uvedeny konkrétní projekty, jenž ale připojen není. Si dělají prču.

Ivan Novák
28. listopad 2023, 16:23

Dodatek: jsem to našel v samostatné rubrice. Výroba s relevancí pro ČR: sada přečerpávacích elektráren v Německu a Rakousku, nějaké zlepšení na Černém Váhu, ale u nás nic, ČEZ o Orlíku zřejmě planě tlachal. Vedení: Docela dost vnitroněmeckých akcí, propojky DE-AT. V ČR pár projektů, co moc nepomůžou ani neublíží. Nově uvedena linka Otrokovice-Ladce, která ale v platném desetiletém plánu rozvoje soustavy není, vzhledem k rušení slovenských vedení 220 kV by byla třeba, což se ví už několik let, ale územně projednatelná extrémně obtížně až vůbec. Kromě ní - nová propojení ČR k sousedům nebo posílení stávajících - nic. Těžko komu přisoudit jaký podíl na tomto výsledku.

Výzkum stlačování vodíku v Dánsku...

Martin V.
28. listopad 2023, 21:01

A u nás se náhrada vedení 220 kV napěťovou úrovní 400 kV neplánuje? Nejcennější asi budou koridory v krajině včetně ochranných pásem. Někdy pře 15 lety (?) se vybudovala příčná spojka Bezděčín-Čechy Střed, ale dál se moc nepokračuje.

Ivan Novák
28. listopad 2023, 22:47

Jde to, ale dře to. Pro ilustraci klopýtání: předělává se připojení rozvodny Vítkov u Sokolova z 2x2x220 na 2x(220+400). Půlka té akce, vedoucí od Přeštic, už běhá. U druhé části, od Vernéřova (jeden z projektů zmíněných v tom Dodatku), se taky něco děje, ale moc svižně ne. Zachytil jsem nedávný rozsudek, ve kterém soud oproti vlastníku pozemku přistoupil na argumentaci ČEPS a stavebního úřadu, že jde o rekonstrukci a nikoli o novostavbu, a že tedy není nutné nově zřizovat věcná břemena pro vedení všude, ale jen tam, kde se stará a nová nepřekrývají. Jasná věc, jenomže rok v háji. A taky to mohlo dopadnout jinak, u soudu jeden nikdy neví.

Linka do Ladců má vést panenskou krajinou, rušené spoje do blízkosti využitelných slovenských uzlů 400kV nevedou. Ale pámbů zaplať, že se v tom EU-seznamu objevila.

richie
28. listopad 2023, 23:04

Tak Nemecko uz skutocne potrebuje zvysit prenosove kapacity ako vnutrostatne, tak aj cezhranicne .. ved uz teraz nevedia ako pretlacit nadvyrobu z OZE, ak sa nahodov vyskytnu vhodne podmienky (a to este chcu tie vyrobne kapacity znasobit) .. a na druhej strane zas potrebuju dostatocne prenosove kapacity, aby mohli dotiahnut nejaku elektrinu, ak OZE nevyrabaju (aj napriek nasobne instalovanej kapacite) - teda dostat paraziitovanie na susedoch na vyssiu uroven...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se