Domů
Elektřina
Evropská komise souhlasí s podobou rozdělení německo-rakouské zóny jako s dočasným řešením
Zdroj: ČEPS

Evropská komise souhlasí s podobou rozdělení německo-rakouské zóny jako s dočasným řešením

Evropská komise podle informací serveru ICIS souhlasí s navrhovaným způsobem rozdělení německo-rakouské obchodní zóny, na kterém se před měsícem dohodli tamní regulátoři. Na začátku loňského roku přitom situace vypadala tak, že se komise staví proti rozdělení zóny. S dohodou mezi Německem a Rakouskem však nesouhlasí někteří evropští provozovatelé přenosových soustav, podle kterých tento způsob rozdělení faktickou změnu nepřinese.

Společná zóna mezi Německem a Rakouskem způsobuje největší obtíže České republice a Polsku, přes jejichž soustavy přetéká proud ze severu Německa na jih a do Rakouska. K jejímu rozdělení má dojít na začátku října příštího roku, avšak podle dohody mezi tamními regulátory má být mimo jiné zachována přenosová kapacita v minimální výši 4,9 GW.

„Dohody mezi členskými státy ohledně výpočtu přenosových kapacit mohou poskytnout důležité vyjasnění po přechodné období, než bude v rámci evropského právního rámce finalizován koordinovaný výpočet pro regionální kapacity,“ řekl serveru ICIS zdroj z Komise.

Proti společné dohodě se postavili kromě společnosti ČEPS i provozovatelé přenosových soustav na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku, kteří upozorňují na absenci jakékoliv koordinace se sousedními státy a nepřijatelném zahrnutí rakousko-německé hranice do regionu středozápadní Evropy namísto regionu středovýchodní Evropy. Okolní země se rovněž obávají, že by se z dočasného řešení mohlo stát řešení trvalé.

Německo i Rakousko podle německého regulátora Bundesnetzagentur dohodu týkající se způsobu rozdělení společné zóny s okolními zeměmi konzultovaly, avšak jejich souhlas k její implementaci nepotřebují.

Se zavedením alokací pro přeshraniční toky elektrické energie na německo-rakouském profilu již v příštím roce nesouhlasí Evropská federace obchodníků s energií, která německého regulátora požádala, aby své rozhodnutí přehodnotil. Rozdělení zóny v průběhu roku by podle federace mělo neblahý dopad na celoroční kontrakty pro rok 2018, které již byly uzavřeny.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Huawei finišuje největší střešní solární elektrárnu na světě, v energetice roste i v Česku
28. září 2022, 18:00
Slovensko před kolapsem: rostoucí náklady na elektřinu by podle premiéra mohly ekonomiku úplně zlikvidovat
28. září 2022, 11:35
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se