Domů
Ropa
Ropný gigant Saudi Aramco pozastavil plánované zvýšení těžební kapacity
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ropný gigant Saudi Aramco pozastavil plánované zvýšení těžební kapacity

Ropa
1 komentář
30. leden 2024, 12:32
ČTK

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco pozastavila plán na zvýšení své maximální těžební kapacity z 12 na 13 milionů barelů denně. Firma dnes oznámila, že dostala od ministerstva energetiky nařízení, aby kapacitu zachovala na současné úrovni.

Zpráva podle serveru CNBC přichází v době rostoucích obav ohledně vyhlídek celosvětové poptávky po ropě. Za těmito obavami stojí globální snahy o snižování uhlíkových emisí, které mají negativní vliv na dlouhodobé investice do produkce fosilních paliv.

Společnost Aramco dnes uvedla, že při březnovém zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok představí aktualizovaný výhled pro své kapitálové výdaje. K důvodům vládního nařízení zachovat současnou těžební kapacitu se nevyjádřila.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

Saudi Aramco je největším producentem ropy na světě a na globální těžbě se podílí přibližně deseti procenty. Stát ve firmě drží zhruba 98procentní podíl.

Saúdská Arábie, která je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), přikročila loni v červenci k dobrovolnému snížení těžby o milion barelů denně. Toto dobrovolné snížení doplňuje širší dohodu kartelu OPEC a jeho spojenců včetně Ruska o omezení dodávek na trh, jejímž cílem je podpořit ceny ropy a zabránit převisu nabídky nad poptávkou. V listopadu Saúdská Arábie uvedla, že dobrovolné omezení těžby prodlouží do konce března.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jimi
30. leden 2024, 13:12

Saudská Arábie již 30 let nesnížila své ropné rezervy, ačkoliv žádné nové naleziště nebylo a těží ostošest. V reálu 2032 již nebudou mít schopnost těžit ani 10mbpd, natož 12 nebo 13.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se