Domů
Rychlé zprávy
Analytici: Zisk ČEZ za tři čtvrtletí klesl, za 3. kvartál stoupl

Analytici: Zisk ČEZ za tři čtvrtletí klesl, za 3. kvartál stoupl

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za tři čtvrtletí letošního roku meziročně o více než 40 procent na zhruba 9,3 až 9,6 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí se firma ale vymanila z loňské ztráty 66 milionů korun do čistého zisku 1,6 až 1,9 miliardy korun. Vyplývá to z odhadů analytiků, které dnes oslovila ČTK. Výsledky za devět měsíců a třetí kvartál oznámí ČEZ ve čtvrtek.

„Čistá ziskovost ve třetím čtvrtletí bude těžit nejen ze solidní provozní výkonnosti, ale i z nižších odpisů a finančního výnosu ve výši 717 milionů korun, což je úrok z prodlení obdržený od státu v souvislosti s dřívějšími spory ohledně darovací daně z emisních povolenek,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

Čísla za devět měsíců proti tomu podle analytiků znovu ovlivní jednorázové výnosy z prvního pololetí loňského roku, zejména prodej akcií MOL.

Analytici dále předpokládají, že firma meziročně snížila tržby, a to jak za období od začátku ledna do konce září, tak za třetí čtvrtletí.

Zatímco loni činily za tři čtvrtletí tržby ČEZ 146,7 miliardy korun, letos je analytici odhadují za stejné období na zhruba 125 až 130 miliard korun. Za třetí čtvrtletí pak podle většiny z nich klesnou z loňských 45,8 miliardy ke 40 miliardám korun, možná i mírně pod tuto hranici.

„Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o necelá čtyři procenta. Výroba jaderných elektráren se meziročně rovněž zvýšila, proti první polovině letošního roku však kvůli plánovaným odstávkám obou elektráren poklesla. Nepříznivým faktorem jsou vyšší náklady na nákup emisních povolenek,“ sdělil analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota doplnil, že při zveřejnění výsledků bude mimo jiné zajímavé sledovat, zda firma sáhne k úpravě svých ekonomických cílů pro letošní rok. ČEZ dříve uvedl, že letos očekává provozní zisk EBITDA 51 až 53 miliard korun a očištěný čistý zisk 12 až 14 miliard korun.

„Očekáváme, že cíle budou potvrzeny,“ uvedl Trampota.

Investoři podle něj budou zvědaví také na informace o předprodejích elektřiny na další roky.

„Její vysoké ceny, za které se obchoduje v posledních měsících, by měly pozitivně ovlivnit průměrné realizované ceny, a to zejména od roku 2020. To se pozitivně projeví na hospodaření ČEZ,“ dodal analytik.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti. V poslední době se v Česku opět řeší případná stavba nového jaderného zdroje a role ČEZ při tomto projektu. Možností je i prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.