Domů
Ropa
Bloomberg: Rusko v prvních týdnech prodávalo ropu výrazně nad cenovým stropem
Ropný vrt

Bloomberg: Rusko v prvních týdnech prodávalo ropu výrazně nad cenovým stropem

Ropa
8 komentářů
25. únor 2023, 12:11
ČTK

Ruské společnosti v prvních týdnech po zavedení cenového stropu na vývoz získaly z prodeje své ropy mnohem více, než stanovuje limit. Vyplývá to z výpočtu skupiny odborníků, včetně akademiků z Institutu mezinárodních financí, Kolumbijské univerzity a Kalifornské univerzity. Výsledky výzkumu oslabují myšlenku, že cenové limity omezí příjmy Moskvy, kterými financuje válku na Ukrajině, uvedla agentura Bloomberg.

Podle výpočtu odborníků byla průměrná cena za barel ruské ropy v prvních čtyřech týdnech od zavedení limitu 74 USD (téměř 1700 Kč) za barel. To je zhruba o čtvrtinu více než činil limit stanovený 5. prosince skupinou největších ekonomik světa G7, tedy 60 dolarů za barel.

Výsledky průzkumu vycházejí z analýzy faktur celních úřadů za čtyři týdny od stanovení limitu pro prodej ropy odběratelům z celého světa a z dat od přístavů a ropovodů. Samotné Rusko přístup k těmto údajům neposkytuje.

Výzkum přináší znepokojení pro vlády, které tvrdí, že opatření k odříznutí přístupu Kremlu k penězům z ropy byla velkým úspěchem. Specializované firmy zabývající se stanovením cen komodit uvedly, že cena hlavního kontraktu na ruskou ropu v místě vývozu v Baltském a Černém moři se propadla hluboko pod 60 dolarů.

„Naše překvapivé zjištění, že značná část ruské ropy se prodává výrazně nad úrovní cenového stropu 60 dolarů za barel, naléhavě vyžaduje další vyšetřování těchto transakcí a posiluje potřebu zesílit vymáhání práva,“ uvedli autoři.

Z tichomořských přístavů do důležitých destinací, jako je Čína, se ropa vyvážela za ještě vyšší cenu, v průměru za 82 dolarů za barel.

Kolem poloviny ruských dodávek přepravuje státem kontrolovaná firma Sovcomflot nebo „stínová flotila“ tankerů. Nepodléhají tak cenovému limitu. Zbytek se musí spolehnout na služby západních přepravních firem, a proto se na tyto dodávky vztahuje limit, uvádí zpráva.

Autoři připustili, že údaje celních úřadů mají určitá omezení. Načasování plateb a dodávek se v některých případech mohou lišit od data vystavení faktur. Přesto jsou přesvědčeni, že celkové závěry jsou platné.

Podle podmínek cenového limitu mohou společnosti a obchodníci získat přístup k mnoha službám západních společností, zejména k pojištění, pouze pokud kupují ruskou ropu maximálně za 60 USD za barel. Tato hranice má být každé dva měsíce revidována.

Příjmy z ropného a plynárenského průmyslu tvoří přibližně třetinu rozpočtových příjmů Ruska. Země nyní mění způsob výpočtu daní z ropy. Změny schválené prezidentem Vladimirem Putinem na počátku tohoto týne by měly podle odhadů ministerstva financí přinést ruskému rozpočtu letos 660 miliard rublů (194,7 miliardy Kč).

Štítky:ropa
Rusko

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Anton Meško
25. únor 2023, 13:29

Z prieskumu vychádza aj skutočnosť, že nie všetky štáty skáču tak ako pískajú štáty G7.

Jan Stehlik
25. únor 2023, 13:50

Tak ono je to logické. Státy g7 postupně klesají ve významu světového hdp.

Www. casopisargument.cz/?p=48620

Pravoslav Motyčka
25. únor 2023, 21:00

Rusko dokázalo zbourat současný světový řád postavený na hegemonii USA. Díky tomu se zrodil nový multipolární svět. Bude to férovější a spravedlivější svět. Nejvíce na tomto uspořádání vydělá Asie , získá totiž levné suroviny z Ruska a díky tomu , že pošlou USA do patřičných míst což už se prakticky stalo , tak i dlouhodobou prosperitu. Nejvíce to dopadne na EU , bude totiž muset kupovat suroviny mnohem dráž než Asie a časem se budou suroviny získávat mnohem dráže , protože státy co je těží je nebudou chtít vyvážet , budou vyvážet až hotové výrobky. Čína teď zakázala vývoz křemíkových článků pro výrobu FV panelů.

Jimi
25. únor 2023, 14:50

Tak hlavne ze samo Rusko v rozpoctu za leden prohlasilo ze prumerna prodejna cena jejich ropy byla pod $50/barel

Vladimír Šťastný
26. únor 2023, 15:32

Byl by zdroj?

Já si spíš myslím, že stanovit cenu, za jakou má Rusko prodávat svůj produkt byl mimořádně pošahaný nápad. Je to stejné, jako byste se vy večer na rodinné radě dohodli, za kolik budete nakupovat ráno rohlíky v nejbližším obchodě.

Pavel K
26. únor 2023, 16:07

Ne, to není stejné jako se doma rozhodnout, za kolik budete nakupovat rohlíky v nejbližším obchodě.

Pokusím se Vám to vysvětlit na Vašem příkladu. Do toho nejbližšího obchodu si chodí kupovat rohlíky jen 20 zákazníku, každý nakoupí cca 10 rohlíků a Vy nakoupíte denně 50 rohlíků. No a Vy se dohodnete s dalšími deseti zákazníky, že nakoupíte rohlíky maximálně za korunu s tím, že víte, že ten obchod jej nakupuje za 0,8 Kč. Samozřejmě to řeknete i ostatním devíti zákazníkům, že jako většina nakupujete za korunu. No a pak je na nich, zda budou též nakupovat za korunu, 1,2 (jako třeba Čína a Indie) nebo za 2 koruny.

Postavení prodejce je silnější do té doby, dokud má více zákazníků a ti zákazníci nejsou organizovaní. Vezměte si, jak na tom jsou subdodavatelé automotive v ČR, mají naprosto minimální marže, protože mají jen pár zákazníků a jsou na nich bytostně závislí. Zákazník si najde dodavatele svého "rohlíku" vždy, i když může určitou dobu za (daleko) vyšší peníze.

Složitější je prodat jak koupit.

Jestli si stále myslíte, že to byl pošahaný nápad, tak mi řekněte z jakého důvodu a já se Vám pokusím to dovysvětlit.

Vladimír Šťastný
26. únor 2023, 20:17

Pokud se nepletu, tak se nějakou formou k embargům přidalo něco okolo 40 zemí světa. Rusko pořád má kam dodávat a ještě si vybírat.

Pavel K
27. únor 2023, 08:43

No a nespadl Rusku objem vývozu? Jejich ložiska ropy nedovolují zastavit těžbu, jinak si zničí zařízení. Proč pálí u Finska plyn?

Když ostatní nakupující ví, že významná část nakupuje za určité ceny, proč by měli platit výrazně více?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se