Domů
Ropa
Brent je díky výhledu silné poptávky nad 75 dolary za barel
těžba ropy zrychluje

Brent je díky výhledu silné poptávky nad 75 dolary za barel

Ropa
Bez komentáře
22. červen 2021, 18:31
ČTK

Ceny ropy dnes mírně rostou díky výhledu na silnou celosvětovou poptávku. Barel severomořské ropy Brent se poprvé od dubna 2019 vyšplhal nad 75 dolarů.

Krátce před 17:00 SELČ vykazoval Brent nárůst o 0,2 procenta na 75,04 dolaru za barel. Během dne vystoupal až na 75,30 dolaru za barel, a byl tak nejvýše od 25. dubna. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala taktéž 0,2 procenta na 73,82 dolaru za barel.

Oba typy rostou poslední čtyři týdny v reakci na celosvětový pokrok v očkování a v očekávání oživení poptávky po pohonných hmotách, které přinese letní motoristická sezona. Podle generálního ředitele britské energetické společnosti BP Bernarda Looneyho existuje „velmi silná možnost“, že vysoké ceny ropy přetrvají i v příštích letech.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její partneři sdružení ve skupině OPEC+ vyjednávají o dalším postupném navyšování produkce. O přesných objemech ale podle zdroje agentury Reuters zatím rozhodnuto není.

OPEC+ už navyšuje od května do července dodávky na trh o 2,1 milionu barelů denně (bpd). Je to součást plánu postupného uvolnění loňského rekordního omezování produkce do doby, než se poptávka po poklesu kvůli pandemii zotaví. Skupina se sejde na příštím jednání 1. července.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentsrpen75,0474,90
New York – NYMEXWTIčervenec73,8273,66

vjn jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516