Domů
Ropa
Bulharský parlament schválil ukončení koncese Lukoilu na ropný terminál
ropa těžba

Bulharský parlament schválil ukončení koncese Lukoilu na ropný terminál

Ropa
Bez komentáře
21. červenec 2023, 19:14
ČTK

Bulharský parlament dnes schválil ukončení koncese ruské ropné společnosti Lukoil na provoz ropného terminálu u černomořského přístavu Burgas. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o jediný specializovaný ropný terminál na bulharském pobřeží Černého moře. Ukončení koncese podle navrhovatelů zabrání Rusku využívat bulharská zařízení k financování války na Ukrajině. Bulharští zákonodárci doufají, že tento krok urychlí vstup Bulharska do schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

Terminál je pod kontrolou Lukoilu od roku 2011, kdy ruský podnik získal 35letou koncesi na jeho provoz. Schválené opatření stanovuje, že Lukoil bude moci po ukončení koncese terminál dál provozovat, ale bude muset platit poplatky bulharské vládě.

Terminál slouží jediné bulharské rafinerii, která má kapacitu 196.000 barelů denně a kterou vlastní firma Lukoil. V lednu bulharští zákonodárci přijali opatření, které vládě v případě potřeby umožňuje převzít až na jeden rok nad rafinerií kontrolu.

Ukončení koncese Lukoilu na provoz ropného terminálu podle navrhovatelů zajistí plnění sankcí Evropské unie, a podpoří tak snahu Bulharska o vstup do schengenského prostoru. Země doufá, že by mohla být do schengenského prostoru přijata již tento podzim, napsala agentura Reuters.

Bulharský prezident Rumen Radev, který bývá označován za proruského, tento týden návrh na ukončení koncese kritizoval. „Je to další uspěchaný a špatný nápad politických lídrů,“ prohlásil.

pmh mka

Štítky:ropa
Rusko

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se