Domů
Ropa
Cena ropy Brent klesla nejníže od začátku ledna, později se vrátila k růstu
Těžba ropy, pokles cen ropy

Cena ropy Brent klesla nejníže od začátku ledna, později se vrátila k růstu

Ropa
Bez komentáře
28. listopad 2022, 21:50
ČTK

Ceny ropy se dnes propadly na nejnižší úrovně od začátku roku, zejména kvůli tomu, že protesty proti koronavirovým opatřením v Číně prohloubily obavy o poptávku po pohonných hmotách. Později ceny zamířily vzhůru po spekulacích o dalším snížení těžby skupinou OPEC+. Severomořská ropa Brent ráno sestoupila až na 80,61 dolaru za barel, nejníže od 4. ledna. Kolem 18:30 SEČ však vykazovala nárůst o 0,2 procenta a blížila se k 84 USD za barel.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala zhruba 1,5 procenta a nacházela se nad 77 USD. Během dne se přitom propadla až na 73,60 USD, což bylo nejníže od 22. prosince loňského roku, uvedla agentura Reuters.

Čína o víkendu zaznamenala nejvyšší denní přírůstek počtu případů nákazy koronavirem od začátku pandemie. V zemi zároveň sílí protesty proti přísným koronavirovým opatřením. Tato opatření už delší dobu podkopávají ekonomickou aktivitu v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě.

„Kromě sílících obav ohledně slabší poptávky po palivech v Číně kvůli růstu počtu případů covidu-19 podnítila prodej (ropy) také politická nejistota vyvolaná protesty proti přísným covidovým restrikcím v Šanghaji,“ uvedl analytik Hirojuki Kikukawa ze společnosti Nissan Securities.

Pozornost trhu s ropou se nyní upírá k pokračujícím jednáním skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 o cenovém stropu na ruskou ropu a k zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců včetně Ruska, které se uskuteční v neděli 4. prosince. V říjnu se tato skupina, označovaná OPEC+, dohodla na snížení těžby o dva miliony barelů denně.

„Kolují prý zvěsti, že OPEC+ už začíná uvažovat o snížení těžby v neděli,“ uvedl analytik ropného trhu Matt Smith ze společnosti Kpler.

„To pomohlo zvrátit ztráty, které (cenám ropy) způsobily protesty v Číně,“ dodal.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentleden83,7783,63
New York – NYMEXWTIleden77,4276,28

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Marek Ševčík: Investice do dluhopisů ropných společností se vyplatí, je nutné ale vybírat
27. leden 2023, 07:00
Reuters: Rusko čeká výrazný dopad nových sankcí na vývoz ropných produktů
17. leden 2023, 17:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516