Domů
Ropa
Cena ropy Brent kvůli koronaviru klesla nejníže za 13 měsíců
oil, gas, scotland

Cena ropy Brent kvůli koronaviru klesla nejníže za 13 měsíců

Ceny ropy dnes výrazně klesají, severomořská ropa Brent se tak dostala na nejnižší úroveň za 13 měsíců. Za poklesem stojí slabá poptávka v Číně, která je důsledkem epidemie nového koronaviru. Obchodníci nyní čekají, zda Rusko podpoří návrh na výraznější omezení dodávek ropy na trh.

Kolem 18:45 SEČ Brent ztrácel 2,3 procenta na 53,24 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 1,6 procenta na 49,50 dolaru za barel.

Výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců se minulý týden v reakci na vliv nového koronaviru na poptávku rozhodl doporučit dočasné snížení těžby ropy o dalších 600.000 barelů denně. Rusko nicméně uvedlo, že potřebuje více času na zhodnocení situace.

„Trh s ropou bude čekat na reakci Ruska,“ řekl agentuře Reuters analytik Harry Tchilinguirian ze společnosti BNP Paribas.

Někteří obchodníci navíc vyjádřili obavy, že navrhované snížení těžby nebude dostatečné k zajištění rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

Ceny ropy se již kvůli obavám ohledně koronaviru propadly o více než 25 procent z letošního maxima, na které se vyšplhaly v lednu. Čína je největším dovozem ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

duben

53,24

54,47

New York – NYMEX

WTI

březen

49,50

50,32

Štítky:ropa

Komentáře

(2)

Josef

10. únor 2020, 23:14

Ceny ropy jsou dlouhodobě nízké zejména kvůli růstu těžby v USA a dále kvůli nahrazování ropy v chemickém průmyslu zemním plynem - také zejména v USA. Dobře to nevypadá ani do budoucna - zákaz výroby některých jednorázových plastů v Číně během příštích let , který se patně časem rozšíří i do zbytku světa a nástup elektromobility po roce 2025 bude omezovat růst poptávky.

energetik II

11. únor 2020, 11:05

Poptávka po ropě se v Číně během několika měsíců obnoví a do budoucna ještě vidím naději pro ropu v rozvojových zemích. I když bude všude růst podíl elektromobilů, tak si tak nějak stále nedokážu představit, jak 1,5 miliardy Indů jezdí v elektromobilech, nebo 300 mil. Indonésanů, nebo 220 mil. Pakistánců atd. atd. I u nás je zatím nejlacinější elektromobil dvakrát tak drahý jak nejlacinější benzíňák. Nebo letecká doprava, i když jsou velká letadla stále úspornější a úspornější , tak zatím nevidím jiný pohon pro tyto stroje než letecký petrolej. A při pomyšlení, že má Čína do 5 let předstihnout USA v počtu lidí cestujících letadlem a Indie do 15 let, tak tam bude velká spotřeba "jistá".

P.S. Ano ropa bude postupně ztrácet význam a její místo bude zabírat ekologičtější plyn.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.