Cena ropy Brent kvůli koronaviru klesla nejníže za 13 měsíců

10. únor 2020, 19:46
DomůRopaCena ropy Brent kvůli koronaviru klesla nejníže za 13 měsíců

Ceny ropy dnes výrazně klesají, severomořská ropa Brent se tak dostala na nejnižší úroveň za 13 měsíců. Za poklesem stojí slabá poptávka v Číně, která je důsledkem epidemie nového koronaviru. Obchodníci nyní čekají, zda Rusko podpoří návrh na výraznější omezení dodávek ropy na trh.

Kolem 18:45 SEČ Brent ztrácel 2,3 procenta na 53,24 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 1,6 procenta na 49,50 dolaru za barel.

Výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců se minulý týden v reakci na vliv nového koronaviru na poptávku rozhodl doporučit dočasné snížení těžby ropy o dalších 600.000 barelů denně. Rusko nicméně uvedlo, že potřebuje více času na zhodnocení situace.

„Trh s ropou bude čekat na reakci Ruska,“ řekl agentuře Reuters analytik Harry Tchilinguirian ze společnosti BNP Paribas.

Někteří obchodníci navíc vyjádřili obavy, že navrhované snížení těžby nebude dostatečné k zajištění rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

Ceny ropy se již kvůli obavám ohledně koronaviru propadly o více než 25 procent z letošního maxima, na které se vyšplhaly v lednu. Čína je největším dovozem ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 53,24 54,47
New York – NYMEX WTI březen 49,50 50,32
Štítky: ropa
Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují