Domů
Ropa
Cena ropy Brent poprvé od začátku pandemie překročila 70 dolarů

Cena ropy Brent poprvé od začátku pandemie překročila 70 dolarů

Cena severomořské ropy Brent dnes poprvé od začátku pandemie překonala hranici 70 dolarů za barel. K růstu přispěly zejména zprávy o útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii, uvedla agentura Reuters.

Kolem 8:00 SEČ vykazovala cena ropy Brent nárůst o 1,9 procenta na 70,69 dolaru za barel. Předtím se vyšplhala až na 71,38 USD, což představuje maximum od loňského ledna.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 1,8 procenta na 67,26 dolaru. Předtím vystoupila až na 67,98 dolaru, nejvyšší úroveň od října 2018.

Jemenští povstalci v neděli zaútočili pomocí bezpilotních strojů a raket na některá zařízení saúdskoarabské ropné firmy Saudi Aramco, podle Rijádu však byly útoky neúspěšné.

Minulý týden se ceny ropy zvyšovaly v reakci na to, že se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci dohodli ponechat v dubnu dosavadní omezení těžby bez větších změn. Brent si za celý minulý týden připsal přes pět procent.

Ceny ropy těží i z nadějí na oživení světové ekonomiky. Americký Senát o víkendu schválil soubor stimulačních opatření za 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč), který má ekonomice Spojených států pomoci překonat negativní dopady pandemie. Spojené státy jsou největší ekonomikou a největším spotřebitelem ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentkvěten70,6969,36
New York – NYMEXWTIduben67,2666,09
Štítky:ropa

Komentáře

(2)

Dušan

8. březen 2021, 22:43

Paradox ...

Irán zaútočil ... ropa stúpla ... a zarobí hlavne SA ...

Ale trh funguje a dlhodobo ide proti SA. Skrátka ropa už nie je to čo bývala pred pol storočím a nikdy už nebude ...

Bude to surovina ako každá iná. Potrebná, ale taká "normálna" ...

OPEC sa môže snažiť ... ale už to obmedzovanie ťažby nemá taký vplyv a zasadnutia OPEC-u už v podstate zaujímajú len ekonómov, už to nie sú prvé stránky novín/webov.

Skrátka SA a ostatné ropné štáty si musia zvykať, že sa budú musieť pomaly naučiť žiť i s obmedzenými príjmami za ropu a zemný plyn.

Vinkler

10. březen 2021, 16:04

Jak víme od ropy se odvíjí cena energií. To se budou OZE mít.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.