Domů
Ropa
Cena ropy v tomto týdnu překročila 90 USD za barel, produkce OPEC zůstává za očekáváním trhu
Zdroj: Dentons

Cena ropy v tomto týdnu překročila 90 USD za barel, produkce OPEC zůstává za očekáváním trhu

Ropa
1 komentář
29. leden 2022, 13:39
Daniel Grecman
Během prosince navýšil kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem produkci v průměru o cca 253 tis. barelů za den. Kvóty jim přitom dovolovaly navýšit produkci až o 400 tis. barelů ropy. Trh se začíná obávat, zda je OPEC+ opravdu schopen rychle navyšovat svou produkci. Banka Morgen Stanley uvádí, že volná celosvětová produkční kapacita ropy poklesne do poloviny roku na 2 miliony barelů ropy za den (bpd) ze současných 6,5 milionů bpd, což povede k dalšímu růstu ceny.

Volná produkční kapacita kartelu OPEC byla s otazníkem od doby, kdy začaly prosakovat na veřejnost informace o tom, že OPEC+ nepřidává na trh tolik ropy, kolik jim dovolují jejich produkční kvóty. Ty se postupně zvyšují, jak jsou snižovány produkční škrty zavedené v důsledku pandemie, a nůžky se proto dále rozvírají a jsou více zřetelné.

Jak komentuje dění na ropném trhu portál Oilprice, zvyšuje se obava o dostatečnost ropné nabídky. Obava je podpořena nejnovějším reportem Mezinárodní energetické agentury (IEA). Ten uvádí, že ropná poptávka překročí v letošním roce předpandemické úrovně o 200 tis. bpd a v průměru dosáhne na 99,7 milionů bpd.

„Pokud poptávka dále silně poroste nebo nabídka zklame, tak nízká úroveň ropných zásob a snižující se volná [produkční] kapacita znamenají, že ropný trh by mohl v roce 2022 zažít další volatilní rok,” stojí v reportu IEA.

V prosinci se produkce OPEC+ zvýšila, o 253 tis. bpd navzdory možným 400 tis. bpd.

„Tyto měsíční přírůstky zůstávají nominální,“ komentuje ředitel poradenské společnosti Enverus, Bill Farren-Price. „Nejsou úplně podpořeny reálnou dodávkou barelů.“

I další analytici vnímají na trhu prorůstové fundamenty související s předpokládanou rostoucí poptávkou a možnými problémy na straně nabídky, která by nemusela zvládnout rychlé tempo nárůstu poptávkové křivky. Morgan Stanley uvedl, že cena ropy by mohla v druhém kvartále letošního roku atakovat 100 USD/bbl.

Olen Hansen ze Saxo bank je však toho názoru, že na 100 USD/bbl ropa nedosáhne a růst cen již zpomaluje, přičemž bychom brzy mohli vidět korekci cen. Morgan Stanley opírá svou predikci i o předpoklad, že volná celosvětová produkční kapacita klesne ze současných 6,5 milionů bpd na 2 miliony bpd a ropný trh bude proto napjatější, jak se produkční úroveň OPEC+ vrátí na tu pre-pandemickou.

V tomto mu dává částečně za pravdu report IEA. Ten udává, že volná kapacita OPEC+ klesne v tomto roce na 2,6 milionů bpd ze současných 5 milionů bpd. Cena ropy Brent v důsledku nových informací a očekávání přesáhly v tomto týdnu 90 USD/bbl.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruské suroviny si razí cestu na Západ. LNG přes Čínu, diamanty a ropa přes Indii
21. září 2022, 05:00
K vůli zpomalení ekonomiky poptávka po ropě už tolik neporoste
14. září 2022, 13:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vojvodik Petr
29. leden 2022, 17:23

Energie jako energie. Jde o MWh.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se