Domů
Ropa
Cena ropy Brent se počátkem roku dostala opět nad 80 USD/bbl
Zdroj: Dentons

Cena ropy Brent se počátkem roku dostala opět nad 80 USD/bbl

Ceny ropy během minulého týdně vzrostly v důsledku protestů v Kazachstánu, které narušily tranzit ropy a těžbu na největším ropném poli v zemi. Růstu cen ropy napomohla také údržba ropovodu v Libyi a postupně slábnoucí obava z toho, že na trhu bude výrazný přebytek ropy související s opatřeními, které mají omezit šíření onemocnění COVID-19 a jež snižují mobilitu.

Cena ropy Brent se v počátku letošního roku dostala opět nad 80 USD/bbl poté, co protesty v Kazachstánu narušily přepravu na železnici, a ovlivnily tak i produkci největšího ropného pole v zemi, pole Tengiz.

Údržba ropovodu v Libyi pak stlačila tamní produkci na 729 tis. barelů ropy za den (bpd) z loňského maxima, které bylo na úrovni 1,3 mil. bpd.

Dle nejnovějších zpráv se ropná produkce v Kazachstánu začíná postupně obnovovat, a dá se tak očekávat tlak na pokles cen ropy, jak uvádí analytici.

„Obavy o nabídku, které napomohly růstu cen ropy by se měly zmírnit, což naznačuje, že ceny v nynějším týdnu poklesnou,“ uvádí v komentáři k dění na ropném trhu analytici Commerzbank.

Ceny ropy jsou ovšem podpořeny jednak zvyšující se ropnou poptávkou, pak ale také faktem, že kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem nevyužívají plně uvolňování ropných škrtů a dodávají na trh méně, než mají v rámci dohody o ropných škrtech a jejich uvolňování dovoleno. Produkce OPEC vzrostla v prosinci meziměsíčně o 70 tis. bpd v porovnání s max. možným nárůstem o 253 tis. bpd.

USA opětovně požadovalo po OPEC+ podstatnější snížení ropných škrtů, které by napomohlo zotavování ekonomiky po pandemii. Zástupci OPEC+ ovšem odmítli s tím, že na trhu je ropy dostatek.

Dle agentury Reuters pracuje OPEC+ s interními daty, která ukazují na přebytek ropy na úrovni 800 tis. bpd v lednu, v únoru pak 1,3 mil. bpd. To je ovšem podstatně méně, než byly předešlé odhady. Ty byly na úrovni 2 mil. bpd pro měsíc leden a pro únor pak 3 mil. bpd. Data byla revidována s ohledem na riziko, které představuje varianta koronaviru omikron, kdy panuje přesvědčení, že dopad bude mírný.

Komentáře

(1)

miro novak

11. leden 2022, 12:12

suhlasim, ze za to moze putinova NS2.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.