Ceny ropy díky vládním opatřením na pomoc ekonomikám rostou

20. březen 2020, 15:48
DomůRopaCeny ropy díky vládním opatřením na pomoc ekonomikám rostou

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují. Náladu na trhu zlepšují zprávy od vlád předních ekonomik světa, které oznamují masivní finanční pomoc svým ekonomikám. Americký prezident Donald Trump také naznačil, že by mohl zasáhnout do cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.

Cena severomořské ropy Brent kolem 11:30 SEČ vykazovala růst o 6,2 procenta a pohybovala se kolem 30,24 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala 7,7 procenta na 27,17 dolaru za barel.

Cena americké ropy se zvyšuje rychleji díky tomu, že Spojené státy plánují koupit do konce června až 30 milionů barelů ropy do svých nouzových zásob. Některá média také uvádějí, že regulátoři v Texasu by mohli omezit těžbu.

Šíření koronaviru způsobuje, že ekonomická aktivita se zastavuje. Země po celém světě však představují stimulační opatření pro své ekonomiky a centrální banky zaplavují trh levnými penězi, aby zmírnily dopady na finanční toky.

Nicméně analytici upozorňují, že ropa ještě nemá to nejhorší za sebou. Ropu totiž výrazně ovlivní i cestovní omezení po celém světě, která sníží poptávku po pohonných hmotách, poznamenala agentura Reuters.

Ceny ropy za poslední dva týdny klesly asi o 40 procent. Způsobil to kolaps jednání o koordinovaném snížení těžby mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenci, včetně Ruska. Saúdská Arábie od té doby zvýšila dodávky ropy na trh.

Trump ve čtvrtek uvedl, že by mohl do jednání mezi Ruskem a Saúdskou Arábií zasáhnout. Dodal ale, že nízké ceny pohonných hmot jsou pro americké spotřebitele dobré, i když poškozují těžaře. Kreml však dnes v reakci na Trumpovo prohlášení uvedl, že Rusko a Saúdská Arábie mají dobré vztahy, pokud se týká trhů s ropou, a Moskva nemá zájem, aby se do věci někdo vkládal.

Navzdory dnešnímu růstu je však ropa Brent na cestě vykázat za celý týden ztrátu více než deset procent. Klesne tak už čtvrtý týden za sebou.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentkvěten30,2428,47
New York – NYMEXWTIduben27,1725,22