Domů
Ropa
Ceny ropy jsou na několikatýdenních maximech. OPEC by mohl pokračovat v omezování těžby

Ceny ropy jsou na několikatýdenních maximech. OPEC by mohl pokračovat v omezování těžby

Ceny ropy se dnes vyšplhaly na několikatýdenní maxima. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) totiž o víkendu signalizovala, že by mohla pokračovat v omezování dodávek suroviny na trh i ve druhé polovině roku. Ceny ropy tlačí vzhůru rovněž eskalace napětí na Blízkém východě.

Cena severomořské ropy Brent se dnes vyšplhala až na 73,40 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od 26. dubna. Později však o část zisků přišla a kolem 10:45 SELČ si připisovala 0,5 procenta na 72,60 USD.

Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 0,6 procenta na 63,11 dolaru za barel. Předtím vystoupila až na 63,81 USD, nejvýše od 1. května.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v neděli uvedl, že kartel OPEC a jeho spojenci se shodují na potřebě zajistit pokles zásob ropy.

Dodal, že na nedělní schůzce společného monitorovacího výboru se diskutovalo zejména o možnosti prodloužení dohody o omezení dodávek na trh. Tato dohoda byla sjednána na šest měsíců a v platnost vstoupila začátkem letošního ledna.

Americký prezident Donald Trump o víkendu na twitteru pohrozil Íránu zničením. Zvýšil tak obavy z možného ozbrojeného konfliktu v době stoupajícího napětí mezi Washingtonem a Teheránem.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

červenec

72,60

72,21

New York – NYMEX

WTI

červen

63,11

62,76

Štítky:ropaOPEC

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.