Ceny ropy zahájily týden růstem v důsledku obav z dopadu protiíránských sankcí, které od listopadu sníží její zásoby na trhu. Ve výraznějším růstu jim brání vyšší těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Spojených států.

Kolem 15:30 SELČ cena americké lehké ropy WTI přidávala 0,2 procenta na 69,96 dolaru. Cena severomořské ropy Brent byla ve stejnou dobu vyšší o 0,75 procenta na 78,22 dolaru za barel.

Oba druhy zaznamenaly výrazné zisky v uplynulých dvou týdnech. Brent vzrostl o více než deset procent díky předpokladům, že globální zásoby se letos sníží.

„Vývoz z třetí největší producentské země OPEC klesá rychleji, než se očekávalo, a ještě horší je, že k němu dochází ještě před druhou vlnou amerických sankcí,“ popsal agentuře Reuters situaci íránského vývozu analytik Stephen Brennock z britské agentury PVM Oil Associates.

Globální trhy jsou ale i nadále dobře zásobené. OPEC v srpnu podle průzkumu agentury Reuters zvýšil těžbu o 220.000 barelů denně na 32,79 milionu, což je letošní maximum.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 78,22 77,64
New York – NYMEX WTI říjen 69,96 69,80
Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *