Domů
Ropa
Ceny ropy se dostaly nejvýše za půl roku, Brent překročil 74 USD

Ceny ropy se dostaly nejvýše za půl roku, Brent překročil 74 USD

Ceny ropy se dnes vyšplhaly na nejvyšší úrovně za téměř půl roku, severomořský Brent překročil 74 dolarů za barel. Za růstem cen je především konec výjimek z amerických sankcí na obchodování s íránskou ropou.

Brent vystoupil až na 74,31 dolaru za barel, nejvýše od 1. listopadu. Později však o část zisků přišel. Krátce po 17:00 SELČ si připisoval téměř 2,7 procenta na 73,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 2,4 procenta na 65,54 dolaru za barel.

Bílý dům dnes oznámil, že americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit pro všechny. Spojené státy totiž neprodlouží výjimky ze sankcí poskytnuté osmi zemím, mezi které patří například Čína, Japonsko, Jižní Korea, Itálie či Řecko.

Spojené státy obnovily sankce loni v listopadu a dočasnou výjimku poskytly jen tradičním odběratelům ropy z Íránu.

Ilustrační foto

„Přináší to mnohem více nejistoty ohledně globálních dodávek,“ řekl k rozhodnutí Washingtonu analytik společnosti Petromatrix Olivier Jakob, kterého cituje agentura Reuters.

„Je to pro trh překvapení a ceny to tlačí vzhůru,“ dodal.

Washington nicméně uvedl, že Spojené státy, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se „dohodly na včasných krocích, aby zajistily, že bude světová poptávka uspokojena, až veškerá íránská ropa zmizí z trhu“.

Saúdská Arábie oznámila, že bude koordinovat svou produkci ropy s dalšími těžaři, aby zajistila rovnováhu na trhu. Podle analytiků společnosti JBC Energy je nyní „téměř jisté“, že Saúdská Arábie od května zvýší dodávky na trh.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

červen

73,88

71,97

New York – NYMEX

WTI

květen

65,54

64,00

Komentáře

(1)

Pedro

23. duben 2019, 10:37

Jen pro info. Včera byla cena elektřiny na Německém trhu - 80 eur za 1MW/h. Což je docela hukot. A vypadá to že i dnes to bude s cenou zajímavé. Až se slunce opře do jejich soláru lze čekat že se cena opět propadne hluboko do záporných čísel. http://www.electricitymap.org/?countryCode=DE&page=country&solar=false&remote=true&wind=false

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.