Ceny ropy se zvyšují, Brent se vrátil nad 120 dolarů za barel
Ceny ropy na světových trzích se dnes zvyšují, mezi obchodníky převládla chuť riskovat. K růstu cen přispívají vyhlídky na vyšší poptávku po uvolnění protikoronavirových omezení v Číně a zároveň napjatý vztah mezi nabídkou a poptávkou.
Kolem 17:00 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst asi o 1,3 procenta a nacházela se mírně nad 121 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidávala také asi 1,3 procenta a pohybovala se těsně nad 120 dolary za barel. Předtím oba typy ztrácely zhruba jeden dolar na barel.
Peking a Šanghaj, která je obchodním centrem Číny, se v posledních dnech po dvou měsících blokád vracejí k normálu. Cenu ropy ale podporují i pochybnosti analytiků, že by napjaté dodávky zmírnilo rozhodnutí skupiny OPEC+ z minulého týdne urychlit zvyšování těžby ropy. Skupina OPEC+ sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.
K obavám z napjaté nabídky přispěl i pondělní průzkum agentury Reuters, podle nějž zásoby ropy v USA pravděpodobně minulý týden klesly.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
BURZA | TYP | KONTRAKT | AKTUÁLNÍ CENA | PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR |
Londýn – ICE | Brent | srpen | 121,04 | 119,51 |
New York – NYMEX | WTI | červenec | 120,04 | 118,50 |
Mohlo by vás zajímat:
Ceny ropy se zvyšují i přesto, že byl strýček Joe škemrat v Iránu, Venezuele i v Emirátech.....To si Rusáci mnou ruce, jak jim ty embarga pěkně sypou...
Dokonca od Joe-a zaznela hlaska, ze asi bude potrebne nakupovat Rusku ropu ....
Podle té party hlupáků se už Rusko mělo dávno položit. Přitom naopak oni jsou na tom lépe než před tím a sankcemi trpí občané ve státech kde vazalské vlády proti Rusku tyto sankce zavedly. A to je teprve začátek Rusko teď přesměruje svůj vývoz na východ kde se všichni zaradují a Rusko na tom bude profitovat, kdežto tady drahé energie zůstanou zboží se stane nekonkurence schopné a poklesne kurz EUra a tím i životní úroveň. EU čeká ekonomicky ztracená dekáda. Navíc proti efektivní technologicky vyspělé Číně s levnými energie z Ruska totiž nemá dlouhodobě žádnou šanci.
Rusko nyní pokrývá potřeby EU zhruba ze 40 procent, zvláště závislé je na ruském plynu Německo, Itálie a země střední Evropy. Z Ruska také pochází čtvrtina evropských dovozů ropy.
A že by na tom bylo ta část, závislá na ruských energiích lépe než ta druhá jsem si nevšiml. EU chce stejně přestat spalovat fosilní paliva, takže v dlouhodobém výhledu je to jedno.
Chci tím říct, že se jedná třeba o pouhou čtvrtinu spotřeby ropy. Krom toho ten ruský plyn rozhodně není levný, už rok se Rusko připravovalo na válku a vytáhlo cenu plynu vysoko omezením dodávek na spotový trh.
A Bulharsko teď dost šetří přechodem na LNG z USA.
Ruská ložiska plynu pro Evropu jsou dost vzdálená od Číny a technologie zkapalňování LNG mají evropské a americké firmy (zdroj kommersant.ru), takže to krátkodobě Rusko také nemůže přesměrovat do LNG.
Tie vase hoaxy a dezinformacie.
Rusko dvihalo cenu plynu tym, ze plnilo vsetky svoje dlhodobe kontrakty na dodavku plynu.
Co potvrdzovali vseci odberatelia Gazpromu
- Přestali dodávat na spotový trh
- Pronajali si úložiště a nenaplnili je před zimou.
Obojí vedlo k velké nervozitě na trhu a růstu ceny.
Kdyby bal spuštěn loni Nord 2 podle plánu, alespoň v červenci, nemuselo k ničemu takovému dojít, protože většina nákupčích čekala, že bude plynu nadbytek a cena se sníží.....proto se neplnily zásobníky, nebyl důvod, pak začala na podzim panika a plynu nebylo dostatek......
@PetrD:
opat nezmysly a hoaxy.
Ktokolvek chcel mohol mat s Gazpromom dlhodoby kontrakt a dost plynu.
A ci mal Gazprom plne/prazdne svoje zasobniky je irelevantne, podstatne je ci plnil dohodnute kontrakty.
A tie plnil
@Michal K.
Melete pořád dokola to stejné. To že někdo plní dlouhodobé kontrakty ještě neznamená, že nemanipuluje s cenou.
Tady je celkem podrobná analýza
www. martenscentre .eu/blog/how-gazprom-manipulated-the-eu-gas-market/
@PetrD:
Ale ved nikto nenutil oberatelov aby nakupovali plyn z Gazpromu. Kludne mohli nakupit niekde inde, alebo prejst na ine energonosice.
Gazprom akurat ponukal najlepsie ceny.
Moznost vyberu dodavatela najlacnejsieho tovaru/sluzby povazujem za jednu zo zakladnych vyhod slobodneho trhu.
Vo vasom popletenom slovniku to nazyvate manipulacia
Demagogie.
Pokud neexistuje infrastuktura - a ta stále neexistuje, jste ve svého druhu vendor locku. MImochodem, gasprom po tu dobu, kdy omezoval dodávky do Evropy měl nadměrnou nevyužitou těžbu.
Viz onen článek.
Gazprom odmedzoval dodavky tak, ze plnil vsetky dohodnute kontrakty ...
Vy ste Einstein pane ...
Skutečnost je taková, že ruský plyn dodávaný v dlouhodobých kontraktech, je stále levný. Takto ho například bere Turecko nebo němečtí obchodníci s plynem. Například takový německý Uniper, který platí plyn Rusku v rublech, tento plyn dá na burzu, a proto, že ho je na burze málo, tak je cena 4x vyšší než za jakou ho Uniper z Ruska nakupuje. Na burze následně nakupuje ČR. Uniper má parádní zisky.
Problém je to nejenom pro lidi, které plynem topí, ale především pro firmy. Například naše firma platí za plyn 5x tolik než její konkurence v Turecku. Povede to k omezování výroby, propouštění nebo přesunutí firmy do jiné země s rozumnou cenou energií.
zaprvé - ČR na burze žádný plyn nenakupuje - tedy letos do zásobníků ano, ale jinak nenakupovala. ČR žádný plyn nedodává.
A zákazníci UNIPERu? RWE pro české a německé zákazníky nakupuje přece za stejných podmínek, ne? Má rovněž své dlouhodobé kontrakty.
Vaše firma si také mohla vyjednat fix na delší dobu - samozřejmě by někdy skončil, ale asi vsázela na nižší ceny na burze, jako BE.
"RWE pro české a německé zákazníky nakupuje přece za stejných podmínek, ne? Má rovněž své dlouhodobé kontrakty."
RWE samozřejmě nějaké dlouhodobé kontrakty mít může. Tyto kontrakty nakoupila na burze v minulosti. Jenže tyto kontrakty se nakupují na rok, dva dopředu. Uniper má levné ceny na dlouhé období.
Rusko cenu plynu používalo už delší dobu jako nástroj geopolitiky. Nyní většina z nás pochopila, že se současným Ruskem business dělat nemůžeme, stejně jako to nešlo s Adolfem.
Kdybychom měli dodávky nikoliv přes Německo, ale napřímo, tak jsme dopadli jako Polsko a Bulharsko už teď. Nakonec Bulharsko na tom teď vydělá.
P.S: nejsou žádné levné ceny, ale nízké ceny
@PetrD:
s tych svojich nezmyslov ste si uvarili polievocku a teraz nam to tu servirujete.
Gazprom mal dlhodobe kontrakty a ako seriozny partner ich aj plnil.
Co sa vam sniva a com tocite, fakt netusim.
Opakom serioznosti je priklad Polska.
To zazalovalo Gazprom, za to ze ma s nim dlhodoby kontrakt, podla Polska nevyhodny (sice ho sami podpisali). 5 rokov sa sudili a vysledkom bolo, ze presli na kontrakt podla aktualnej ceny. Ked v poslednych rokoch zacala cena plynu rast, poslali list do Gazpromu, ze oni sa nenechaju vydierat, ze Polsko chce predsa dlhodoby kontrakt ...
Tolko asi k rozpravkam s kym sa da a neda robit business.
Gasprom je státní firma. Gasprom rovná se Rusko.
Nedá se dělat busines s někým, kdo nerespektuje státní hranice a jeho "speciální operace na ochranu Donbasu" už stála nejspíš přes sto tisíc životů.
Vy jste si nasadil klapky na uši a oči a nebo vás za to platěj. Tolik k vašim komentářům o nesmyslech, hoaxech a polívčičce.
Nedá se dělat busines s někým, kdo nerespektuje státní hranice.
S tym uplny suhlas. Saudska arabia uz niekolko rokov agresivne bojuje s Jemenom. Pocet mrtvych je radovo vyssi ako na Ukrajine. Ako to, ze od vas nepocujem volanie na zastavenie dovozu ropy a uvaleni sankcii ?
Takze otazka na vas. Mete klapky na ociach a usiach, alebo vas za to platia ?
Ona si Saúdská Arábie připojila kus Jemenu?
vseci chcu prestat spalovat fosilne paliva. otazka ako to urobit.
Napr. Nemecko sa vybralo cestou OZE a vysledok je taky, ze zavislost je este vacsia.
Z toho mozme usudzovat, ze prechod nebude taky jednoduchy a rychly. A tym padom to jedno rozhodne nie je.
Na vojně se to co tu Rejpal píše nazývali pšm. Úspěchy Sovětského svazu a prohnilost západu. Jestliže jeden den přiznají inflaci 17%.a druhý den vyhlásí Putin inflaci 0% tak to fakt chce hodně sebezapření nebo hlouposti z toho vyvozovat úspěch. Dokud jim ukradená letadla budou létat a pumpy čerpat ropu bez náhradních dílů z toho hloupého západu bez kterého by tu ropu dobyvali kýblema, místo škodovky začnou vyrábět moskviče tak to jistě budou velké úspěchy. Jenom že ne ekonomické ale jen primitivní propagandy na kterou jak vidět slyší někteří lidé i u nás .
ten ekonomicky konflkt bude boliet obe strany. Spolupraca je vzdy vyhodnejsia ako konflikt.
Zial to nikto nechce. Ako ludstvo sme opat zlyhali
"Západ" to s Ruskem po dobrém zkoušel desítky let. Vedlo to jen k tomu, že to Putin a jeho poskoci vyhodnotili jako slabost. Teď bohužel potřebují dostat po tlamě.
Čína nyní odebírala méně, protože korona ji omezovala spotřebu. To ale s nástupem léta končí. V Evropě začíná motoristická sezona, každý bude chtít cestovat, poslední roky to bylo problematické z důvodu korony.
Hlavne, ze sa tu usankcionujeme.
Odpalime si svoju zivotnu uroven a zatial RF ma rekordne prijmy.
A k tomu salto mortale v pripade fatalneho zlyhania proti-slovenskej vlady ohladom vyjednavania sankcii
Ano, je spousta surovin z Ruska, které potřebujeme, nebo které se z 90% těží jenom tam, přitom jsme si ze solidarity na ně nasadili embargo..... Nyni vše budeme získávat přes prekupniky s patřičnou priražkou.Ano,vse se nám zdraží....
Presne tak. A toto vsetko este viac roztoci uz teraz zbesilo rozbehnute kolieska inflacie.
A my by sme zufalo potrebovali zatiahnut rucnu brzdu.
Miesto hasenia, lejeme benzin do ohna.
Ide o historicky bezprecedentne zlyhanie nasich politickych spiciek
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se