
Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky ze zákazu dovozu ruské ropy
Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných produktů. Informaci agentury Reuters dnes ČTK potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Platnost výjimky skončí 5. prosince. Zákaz dodávek produktů z ruské ropy byl schválen v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.
„V kontextu aktuální situace a kroků, které Česko podniká k zajištění nezávislosti na dovozu ropy z Ruska, nevidí ČR důvod, proč by se měla výjimka prodlužovat,“ řekl ČTK mluvčí MPO Marek Vošahlík.
Česko by se mělo závislosti na ruské ropě zbavit rozšířením ropovodu TAL, který má od příštího roku zdvojnásobit kapacitu ropy dopravené do Česka na osm milionů tun ročně. V současné době ropa teče do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Z loni dovezených 7,4 milionu tun ropy přiteklo zhruba 58 procent prostřednictvím ropovodu Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL začínající v Terstu.
Agentura Reuters upozornila, že ruské ropné produkty získává Česko zejména prostřednictvím dodávek ze slovenské rafinerie Slovnaft, kterou vlastní maďarská společnost MOL. Agentura citovala dřívější vyjádření slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára, podle kterého se Slovensko nechystá v blízké době ukončit dodávky ropy z Ruska. Podle Reuters by dodávky ze Slovnaftu mohlo Česko nahradit dovozem ropných produktů z jiných zemí po železnici.
Společnost MOL v polovině října varovala, že by se kvůli konci výjimky mohlo Česko potýkat s výkyvy dodávek pohonných hmot. Společnost Orlen Unipetrol, která je v Česku jediným zpracovatelem ropy, však uvedla, že má zajištěné dodávky ropy v dostatečném množství pro zachování kontinuity produkce a v případě potřeby je připravená přesměrovat exportní produkci na český trh.
Mohlo by vás zajímat:
Není moc rozumné zbavovat se některého distribučního kanálu. Jak víme, dělá nás to zranitelnějšími při případném výpadku.
Doufám, že z Putinova Ruska už dovážet nikdy nebudeme. Až tam dojde na změnu režimu, tak budiž, ale teď je obchodování s Ruskem sponzoring jejich armády a rozvědky. Trubka z Terstu umožňuje dopravu jakékoliv ropy - když se nepovede dohoda s Nigérií, dovezeme ropu z Alžírska.
A 90% naší spotřeby dováženého zemního plynu z Ruska je pro Vás ok? a to hlavně kvůli Německu !!!!
Dopadne to tak, že ruskou ropu budeme dovážet přes překupníky. Bude dražší než přímo z Ruska, ale bude ideologicky čistá.
Presne tak, z historie vsichni vime, ze zisk je az na prvnim miste a slova a moralce se krasne poslouchaji.
Politici nam vzdy tvrdi, kdyz neco nejde, ze jednoducha reseni nefunguji, ze svet neni cernobily, je potreba nejaky kompromis.
Ale nekdy jsou hotovi razdva a neexistuje, ze by treba smlouvu prodlouzili, ale odebiralo se co nejmensi odbery, aby jsme nedotovali az moc rusky rezim.
Nezbyva nez doufat, ze ceska ekonomika vydrzi neustale stoupajici naklady na energie.
Je to velmi krátkozraké a hloupé rozhodnutí. V podstatě tím financujeme válku na Ukrajině.
Financujeme válku na Ukrajině tím, že nebudeme kupovat ruskou ropu?
Nebude usilovat o výjimku rovná se nebude už kupovat ruskou ropu, ne?
Jestli jsem to správně pochopil, tak tady jde hlavně o dovoz a distribuci PHM z maďarského Slovnaftu. Odtud se zaváží především Morava. Pokud jsou dostatečné volné kapacity ve Schwechatu nebo v polských rafineriích, tak v tom nevidím problém.
Možná ten problém uvidíte na "totemech" u benzínek...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se