Domů
Ropa
SSHR: Česko neplní směrnici EU, zásoby ropy klesly pod 90 dní
Těžba ropy, pokles cen ropy

SSHR: Česko neplní směrnici EU, zásoby ropy klesly pod 90 dní

Ropa
7 komentářů
6. duben 2017, 09:38
ČTK

Česká republika přestala plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob ropy a ropných produktů. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní, Česko má nyní zásoby na 87 dní. ČTK to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. O situaci už SSHR informovala vládu a Evropskou komisi. Ministrům předkládá návrh, aby stát ropu nebo přímo benzin a naftu koupil.

„Preferuji nákup ropy, protože to by nás nestálo ani korunu na nákladech na její skladování,“ řekl ČTK Švagr.

Správa podle něj totiž má k dispozici kapacitu v nádrži státního správce ropovodů Mero v Nelahozevsi na Mělnicku.

„Pokud by padlo rozhodnutí nakoupit benzin a naftu, pak bychom potřebovali od vlády dodatečných asi 50 milionů korun ročně na jejich skladování. A prázdná nádrž na ropu v Nelahozevsi nám stejně zůstane dál,“ dodal.

Mero.cz
Ilustrační foto

Švagr na tenčící se zásoby upozorňoval už několikrát. Loni v srpnu ČTK řekl, že od začátku roku 2016 klesly tuzemské zásoby těchto komodit z 95 na 91 dnů. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že žádá po SSHR přípravu střednědobé koncepce skladby nouzových zásob ropy a ropných produktů. Aktuální vyjádření resortu ČTK shání.

Podle SSHR má na současný stav vliv mimo jiné loňská havárie krakovací jednotky v rafinérii v Kralupech nad Vltavou. Podnik byl loni kvůli ní odstaven od poloviny května do poloviny října, kdy bylo zpracování ropy obnoveno.

„Během té doby museli provozovatelé čerpacích stanic vykrýt tento výpadek dovozy benzinu ze zahraničí. To způsobilo, že dovozy prudce narostly a nouzové zásoby státu klesly,“ uvedla správa.

Hned po výbuchu hrozilo, že Česko bude muset kvůli havárii sáhnout do rezerv, které SSHR schraňuje. To ale nakonec nebylo nutné.

Ropovod Družba
Ilustrační foto

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v předloňském roce. Mělo jít o sto tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Prakticky již dva roky se snažíme ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu hmotné rezervy doplnit nákupem takzvané sladké ropy, kterou v rezervách nemáme. Bohužel nám nebyl zatím vládou schválen,“ potvrdil Švagr.

Řešení je podle něj mimo jiné i v souladu se Státní energetickou koncepcí, kterou ministři schválili v roce 2015. SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
antišvagr
6. duben 2017, 22:47

Bohužel pan Švagr trvale lže. Sám odmítl nakoupit 100 tis. tun ropy v roce 2015, když byla na historickém minimu a stát by vydělal cca 300 mil. Kč. a kdy měl nákup nařízen bezpečnostní radou státu. Od té doby nenakupoval dostatečně nic do zásob a stejná je situace i s ostatními komoditami na správě. Kdyby tohle udělal jiný předseda a ne kamarád premiéra, už by dávno letěl a ještě by ho šetřila policii. Takto se to holt zase nějak "ukecá" a předseda se z toho vylže a zase podá nějaké nesmyslé TO na předchůdce. Letecký petrolej mu ztrácí vodivost a začíná být nepotřebný, těžké topné oleje skladuje a platí i když nemá pro ně využití, což sám v novinách potvrzuje a dokonce je ani nedokáže vyskladnit. Co k tomu dodat, dokdy tohle bude policii a kompetentní zřizovatelé tolerovat?

C
7. duben 2017, 08:10

Podejte anonymní udání že porušuje tu a tu literu zákona, mělo by to být něco o správě cizího majetku, nebo jak je to tam. Poku jim k tomu dodáte základní materiál, tak se tím musí zabývat. ale počkal bych do voleb až se případně změní premiér.

antišvagr
7. duben 2017, 09:15

ono to není tak snadné média jsou příslušnou stranou blokována nebo ovlivněna a policii se takové kauzy viditelně řešit nechce - viz kauza Viktoriagruppe, kde se vůbec neřeší kdo naftu do Německa dal, proč SSHR nepodala návrh na insolvenci dle českého práva, když mohla, jak to, že smlouva o vyskladnění není v českém jazyce a není nikde a nikomu dostupná, proč pan předseda tají, že nafta v Německu je dle stanoviska SGS nepoužitelná (resp. její část).

C
7. duben 2017, 17:17

Zdaleka nejsem právník ani odborník na chod policie, ale domnívám se že legálně nelze zahájit vyšetřování bez udání či oznámení.

Do kauzy Viktoriagruppe vůbec nevidím, jen to co se občas prosákne do médií. Tyto kroky, pokud se staly, smlouvy bez českého překladu když ne bilingvy..., to právě čeká na nějaké podání oznámení, nebo udání. Pokud někdo policii nezavolá, tak to šetřit nemohou, snad jedině že by se během vyšetřování našly nové skutečnosti o další trestné činnosti. Ale jak říkám, o oblast právní se nezajímám.

antišvagr
7. duben 2017, 19:44

ono je to těžké strach o zaměstnání prostě zavírá pusu a ono se na to mlčení hoodně tlačí. Dříve vše fungovalo tak, že si policie pro důkazy a materiály prostě přišla a vzala si je, dnes v těchto kauzách jen spoléhá, co dostane do rukou a tak se dá spousta kauz docela dobře manipulovat. Policii by snad mělo stačit i to, že se sám Švagr pochlubil tím, že porušil zákon. 90 dnů zásoby jako limit je uveden v zákoně o ropné bezpečnosti tady by už kecy neměly stačit.

C
7. duben 2017, 20:17

Kleslo to pod limit myslím ze dvou důvodů, jednak je růst ekonomiky a spotřeby a jednak neschopnost, neomluvitelná, ale ani to že někdo řekne něco v televizi nestačí aby policie začala s trestním řízením, musel by někdo, třeba pozorný divák poslat udání.

Policie si může vzít důkazy od někoho z domu, kanceláře, počítače... jen na základě soudního příkazu, nebo se svolením té osoby, která jej má, což může být třeba náhodně pořízená fotka, záznam z kamery...

Tady se dostáváme totiž na tenkou hranici se kterou není radno si zahrávat.

antišvagr
7. duben 2017, 21:04

to je asi pravda, bohužel v ČR to funguje tak, že ten co promluví je bez práce a obyčejně to pak i odnese, těch případů v médiích bylo v minulosti dost. A "pachatelům" se toho moc nestane, stačí stranické krytí nebo dobrý advokát.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se