Domů
Ropa
Česko podle správy rezerv stále neplní evropskou směrnici o zásobách ropy

Česko podle správy rezerv stále neplní evropskou směrnici o zásobách ropy

Ropa
Bez komentáře
15. březen 2018, 12:16
ČTK

Česko stále neplní evropskou směrnici o zásobách ropy a ropných produktů, aktuálně má zásoby na 86,5 dne, požadováno je 90. Na dnešním mezinárodním energetickém fóru v Praze to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Všechny sousední státy ČR podle něj přitom směrnici plní, nad 90 dny je i průměr celé Evropské unie. SSHR informovala o neplnění směrnice poprvé loni v dubnu, minulá vláda přesto v červnu doplnění zásob neschválila.

„Shodou náhod zrovna dnes zasedá v Bruselu pracovní komise a my tam opět přednášíme referát, proč těch 90 dnů nedodržujeme. A stále víc a víc jsme kritizováni,“ uvedl Švagr.

Správa loni navrhovala buď nákup 80.000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26.000 metrů krychlových benzinu. Obě varianty měly navýšit tuzemské zásoby o necelé čtyři dny.

Zmíněný druh ropy navíc v zásobách SSHR chybí. Švagr preferoval nákup ropy, v případě nakoupení benzinu i nafty by totiž podle něj správa potřebovala od vlády další peníze na jejich skladování.

těžba ropy zrychluje
Ilustrační foto

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po červnovém jednání vlády uvedl, že navýšení zásob zablokovali ministři za hnutí ANO. S návrhem na dokoupení zásob nesouhlasilo ministerstvo financí, které tehdy vedl Ivan Pilný (ANO).

V připomínkách resort uvedl, že pokles úrovně nouzových zásob ropy do značné míry odráží specifickou situaci na trhu v roce 2016, která byla způsobena omezením provozu obou rafinérií na českém území. Aktuální vyjádření resortu ČTK shání.

SSHR má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy.

V loňských materiálech pro vládu správa uvedla, že udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů v celkové výši téměř dvou milionů tun. Švagr dnes řekl, že udržování ropných zásob stojí státní rozpočet zhruba 1,5 miliardy korun.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala: Česko bude do roku 2025 nezávislé na ruské Družbě, z Rakouska se rozšíří Transalpinský ropovod
30. listopad 2022, 15:17
Rekordní zisky Unipetrolu lákají státní kasu. Tučný má být i příští rok
29. listopad 2022, 19:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se