Domů
Ropa
ConocoPhillips se díky vyšším cenám ropy a odprodejům vrátila k zisku

ConocoPhillips se díky vyšším cenám ropy a odprodejům vrátila k zisku

Americká ropná společnost ConocoPhillips se v prvním čtvrtletí vrátila k zisku a mírně zvýšila i těžbu. Obnovení ziskovosti bylo výsledkem vyšších cen ropy, ale i prodeje části majetku, sdělila dnes firma. Čistý zisk dosáhl 800 milionů dolarů (19,7 miliardy Kč) po ztrátě 1,5 miliardy USD o rok dříve.

Celková produkce v přepočtu na energetický ekvivalent ropy se zvýšila o šest milionů barelů na 1,584 miliardy barelů a tržby vzrostly o 55 procent na 7,77 miliardy USD (191,5 miliardy Kč), což překonalo odhady analytiků v anketě agentury Thomson Reuters. Silný růst tržeb odrážel vzestup průměrné realizované ceny surovin o více než 50 procent.

ConocoPhillips si za čtvrtletí připsala jednorázové zisky z prodeje podílů v kanadských ložiscích ropných písků a zemního plynu firmě Cenovus Energy. Po odečtení jednorázových položek jí ale v přepočtu na akcii zůstala ztráta dva centy.

Zisk americké ropné jedničky Exxon Mobil vzrostl v prvním čtvrtletí více než dvojnásobně na čtyři miliardy dolarů a podpořily ho vyšší ceny ropy spolu se snižováním nákladů. Dobře si vedla také americká ropná dvojka Chevron, která se v prvním čtvrtletí vrátila k zisku.

Světové ceny ropy začátkem loňského roku v důsledku nadměrných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Nyní se pohybují kolem 50 dolarů, kam se dostaly na konci loňského roku po dohodě předních světových těžařů o snížení dodávek na trh.

Štítky:ropa

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.