Dividenda Unipetrolu je navzdory srpnové havárii stále reálná
Unipetrol stále vidí šanci na vyplacení dividendy z letošního zisku, ačkoliv se po nehodě závodu v Záluží tato varianta zdála jako nereálná. Svojí poslední dividendu přitom Unipetrol vyplatil v roce 2007.
Unipetrol navzdory srpnové havárii stále vidí šanci na vyplacení dividendy ze zisku roku 2015
Česká petrochemická společnost Unipetrol, ze 63 % vlastněná polským PKN Orlen, stále vidí šanci na vyplacení dividendy ze zisku roku 2015, na konečné rozhodnutí je ovšem stále brzy.
Situaci Unipetrolu zkomplikovala exploze a následný požár 13. srpna v areálu chemičky na výrobu polyethylenu a polypropylenu v Záluží v Litvínově. Odstavení jednotek pro výrobu vstupních surovin ovlivňuje objem zpracované ropy v celé litvínovské rafinérii.
Generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski ve středu v rozhovoru pro Reuters uvedl, že se společnost snažila odstávku v Litvínově zkrátit, ale dříve uvedený časový rámec odstávky etylénové jednotky do července 2016 zůstává reálný.
Unipetrol minulý měsíc prohlásil, že z důvodu havárie a následné odstávky přišel ve 3. čtvrtletí přibližně o 1,6 miliardy korun, proti budoucím ztrátám je ovšem pojištěn.
Vedení očekává návrat do kladných čísel ještě tento rok.
„Pokud by se tato nehoda nestala, možnost vyplacení dividendy by byla velmi vysoká, ale teď je brzy na rozhodnutí. Stále je zde šance, že Unipetrol dividendy za rok 2015 vyplatí.“
generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski
Společnost rozhodla nevyplatit dividendu za rok 2014 z důvodu nejistého makroekonomického výhledu a budoucích investic. V září Unipetrol zahájil 8,5 miliardovou investici do nové polyetylenové jednotky a roli hrála také nejistota ve výši oprav následků srpnové nehody.
Świtajewski prozradil, že investice jako ty dubnové pro získání výhradního vlastnitcví jediných dvou rafinerií v zemi, umožňují společnosti zůstat v zisku i při prudkém poklesu marží. Podobně stovky menších operačních projektů přidali k zisku EBITDA v roce 2014 více než 1 miliardu korun. V roce 2015 to bude stejné, nebo ještě lepší, dodal.
Podle Świtajewského by se také marže měly v roce 2016 normalizovat.
„Obávám se, že rafinérské marže nebudou tak vynikající jako byly letos … Myslím, že se normalizují někde mezi 2 až 4 dolary za barel“
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se