Domů
Ropa
FT: USA požádaly Ukrajinu, aby přestala s útoky na ruské rafinerie

FT: USA požádaly Ukrajinu, aby přestala s útoky na ruské rafinerie

Ropa
7 komentářů
22. březen 2024, 13:36
ČTK

USA požádaly Ukrajinu, aby přestala s útoky na ruské rafinerie, uvedl britský deník Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje. Washington se podle nich obává, že nálety dronů na ruskou ropnou infrastrukturu by mohly vést ke zvýšení světových cen ropy a také vyprovokovat Moskvu k odvetným akcím. Ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová v reakci na to podle ukrajinské stanice Hromadske sdělila, že ruské rafinerie jsou podle některých představitelů z armádního hlediska legitimním cílem útoků.

Americká prezidentská administrativa se podle informací britského listu opakovaně s žádostí o zastavení útoků obracela na ukrajinskou tajnou službu SBU i ukrajinskou vojenskou rozvědku HUR.

Rusko i přes západní sankce zůstává jedním z hlavních vývozců energií. Ceny ropy na světových trzích přitom letos vzrostly a vyšplhaly se na 85 dolarů za barel. V důsledku toho se zvyšují ceny pohonných hmot a to v situaci, kdy se americký prezident Joe Biden uchází o další funkční období, podotkl FT.

„Nic nedokáže vyděsit úřadujícího amerického prezidenta tolik jako nárůst cen pohonných hmot během volebního roku,“ sdělil listu bývalý poradce Bílého domu pro energetiku Bob McNally.

Ceny benzinu v USA letos podle FT vzrostly už o téměř 15 procent.

Bílý dům se podle informací deníku taktéž obává, že pokud bude Ukrajina pokračovat s útoky na ruské ropné rafinerie nebo ropná skladiště, mohlo by Rusko v odvetě zaútočit na infrastrukturu, na níž závisí Západ. To se týká například ropovodu Kaspického konsorcia (CPC), který dopravuje přes Rusko ropu z Kazachstánu na světové trhy.

Ukrajina podle britského listu své vzdušné útoky na Rusko v poslední době vystupňovala s tím, jak navyšuje své kapacity bezpilotních prostředků. Od roku 2022, kdy začala ruská plnohodnotná invaze na Ukrajinu, Ukrajina podle FT podnikla nejméně 12 velkých úderů na ruské rafinerie.

Ukrajina kromě toho útočí i na ropné terminály a skladiště ropy. Útoky se soustředí na západní část Ruska, někdy ale zasahují i cíle stovky kilometrů od ukrajinských hranic. Ukrajinští představitelé tvrdí, že Ukrajina vyvinula drony, které dokážou urazit vzdálenost přes 1000 kilometrů.

Ukrajinská vicepremiérka Stefanišynová v souvislosti se článkem britského listu sdělila, že Ukrajina na americké výzvy reagovala „dosažením svých cílů“ a „velmi úspěšnými operacemi“. „Jsou také prohlášení jiných oficiálních představitelů, že (rafinerie) jsou z armádního hlediska absolutně legitimní cíle. Výzvy našich amerických partnerů chápeme. Zároveň ale bojujeme za pomoci těch možností, prostředků a praktik, které máme k dispozici,“ uvedla.

Na zprávu FT už zareagoval také Kreml. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov sdělil, že USA by měly Ukrajinu spíše vyzvat, aby přestala s útoky na ruské civilní cíle. Ruské úřady viní ukrajinské síly z ostřelování ruského příhraničí. V poslední době čelí intenzivním útokům především Belgorodská oblast u hranic s Ukrajinou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
jiri sekerac
22. březen 2024, 13:46

a co požádat vděčné Saudy, OPEC o zvýšení produkce?

Petr Hariprasad Hajič
22. březen 2024, 15:36

Hm, a co takhle místo ronění krokodýlích slz zrychlit eletrifikaci dopravy? My uvalujeme na Rusko embargo a pak se bojíme, že vzrostou ceny ropy, když Rusko nebude mít dost ropy? Co je to za schzioidní nesmysl?

Jedna trochu nesouvislá poznámka. Byl jsem v Indii. litr benzínu tam stojí 110 ₹. Kupní síla je asi tak 3x menší a převodní kurz na korunu je asi taky 1:3. To znamená, že to odpovídá stejné ceně u nás 110 Kč/l paliva. V Indii jde elektrifikace velmi rychle a všude, kde porostou ceny paliv také, takže by to vlastně zase nemusel být takový problém. Máme alternativu.

Pravoslav Motyčka
22. březen 2024, 19:34

Vaše poznámky k Indii jsou správné železnice je tam elektrizovaná z cca 85% a podíl dále roste. V EU je podíl 65% a roste velmi pomalu. Indie je zatím chudá země , za 30 let bude bohatá. Čína už za 10.

jiri sekerac
23. březen 2024, 15:32

V Indii maji malo ideologu, Šivu. My jich mame miliony, od politiku az po dotacni kapitalisty. Tam bych hledal problem

Jimi
23. březen 2024, 09:21

Akorat, ze vubec. Clanek si z prstu vycucal proputinovsky pisalek FT, nema zadny realny zaklad.

Miloslav Černý
23. březen 2024, 11:13

To se hezky radí těm, kteří jsou v relativně bezpečnější pozici. Jakmile někdo hájí svojí svébytnost, dokonce holý život dohnáním do kouta s nedostatkem jiných málo navíc učinných obranných prostředků, tak to myšlení s rozhodnutím probíhá trochu jinak. Těch hladomorů a negativního vlivu už si zažili prostý občani dosytosti, tak jim toho moc v dané chvíli ani nezbývá, když si dovoluje soupeř používat zakázané prostředky. Je jenom otázka času, kdy nepoužijí jenom malé drony, ale taková V2 v současném modernizovaném provedení s mnohem ničivější silou a s přesností zásahu bude zase o něčem jiném. Ten most na Krym by neměl žádnou šanci a o rafinériích bez možnosti oprav taky. Do dnešních časů se naopak drželi hodně přes míru zdrženlivě.

Dalimil Gala
24. březen 2024, 08:25

Ruskou už nějakou dobu ropné produkty neprodává. Když nebude moci rafinovat ropu, bude ji muset více vyvážet, ergo cena ropy nevzroste, ale klesne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se