Hlavní události kolem Íránu v letošním roce

20. červenec 2019, 08:19
DomůRopaHlavní události kolem Íránu v letošním roce

Výběr hlavních událostí kolem Íránu v letošním roce:

14. února – Americký viceprezident Mike Pence označil Írán za největší hrozbu Blízkého východu a požádal evropské partnery, aby také odstoupili od dohody o jaderném programu z roku 2015, od které USA odstoupily v květnu 2018.

8. dubna – USA zařadily íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Teherán v odvetném kroku označil americké ozbrojené síly za teroristickou organizaci.

1. května – Americké sankce na obchodování s íránskou ropou začaly platit bez výjimky pro všechny státy. Zákaz platil od listopadu 2018, osmi státům Washington ale umožnil dál dovážet z Íránu ropu.

8. května – Íránský prezident Hasan Rúhání oznámil, že se jeho země rozhodla zastavit plnění „některých závazků“ plynoucích z jaderné dohody. Trump v reakci uvalil nové sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky.

15. května – Írán oficiálně přestal plnit závazky plynoucí z mezinárodní dohody týkající se omezování produkce obohaceného uranu a těžké vody.

24. května – Trump oznámil vyslání 1500 amerických vojáků na Blízký východ kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě.

2. června – USA jsou připraveny začít jednat s Íránem o jeho jaderném programu bez předběžných podmínek, řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

13. června – Norský a japonský tanker plující v blízkosti strategického Hormuzského průlivu se staly terčem útoku, na palubě jednoho z nich následně vypukl požár. Posádky obou plavidel byly včas evakuovány. USA, Británie a Saúdská Arábie z útoku obvinily Írán, který to ale odmítl.

14. června – USA do oblasti pravděpodobného napadení dvojice tankerů v Ománském zálivu vyslaly torpédoborec.

18. června – Washington oznámil, že vyšle dalších 1000 vojáků na Blízký východ, podle agentur i rakety Patriot, pilotní i bezpilotní letadla a „další prostředky pro odstrašení“.

20. června – Íránské revoluční gardy sestřelily, údajně nad íránským územím, americký bezpilotní stroj RQ-4 Global Hawk. Podle Washingtonu se ale incident odehrál v mezinárodním vzdušném prostoru. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) po incidentu vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem, přelety nad oblastí zrušily aerolinky i z dalších zemí.

21. června – Trump na poslední chvíli zrušil odvetu za sestřelený dron. Následky včetně obětí by podle něj byly neúměrné. Údery měly směřovat na radar či raketové baterie.

24. června – Trump oznámil zavedení nových sankcí proti Íránu v reakci na sestřelení amerického dronu. Podle agentur bude jejich terčem i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

1. července – Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že Írán překročil limit zásob lehce obohaceného uranu, který stanoví dohoda o jaderném programu z roku 2015.

4. července – Britské námořnictvo zadrželo u Gibraltaru íránský tanker. Důvodem bylo podezření, že loď navzdory evropským sankcím veze ropu do Sýrie.

8. července – Podle MAAE Írán začal obohacovat uran na více než 3,67 procenta, což byl limit stanovený mezinárodní smlouvou z roku 2015. Je také možné, že bude obohacovat uran ještě více.

10. července – Ozbrojené íránské lodě se v Hormuzském průlivu pokusily zadržet britský tanker. Íránci se nakonec stáhli, když je varovala loď britského námořnictva HMS Montrose, která tanker doprovázela. Teherán tuto verzi popřel.

16. července – Írán vůbec poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat o raketovém programu. Podmínil to tím, že USA musejí přestat prodávat zbraně svým spojencům v blízkosti Íránu – Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům.

18. července – USA kvůli íránskému jadernému programu rozšířily svůj seznam sankcí o pět Íránců a sedm společností, z nichž některé sídlí v Číně a jedna v Belgii.

– Americká vojenská loď u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj, který se přiblížil na zhruba 900 metrů k plavidlu. Oznámil to Donald Trump. Podle Íránu ale USA zřejmě sestřelily vlastní stroj.

19. července – Íránské revoluční gardy oznámily, že v Hormuzském průlivu zadržely britský ropný tanker.

Štítky: ropaÍrán