IEA: Růst poptávky po ropě je letos zatím nejslabší od roku 2008

9. srpen 2019, 12:15
DomůRopaIEA: Růst poptávky po ropě je letos zatím nejslabší od roku 2008

Celosvětová poptávka po ropě se letos zatím zvyšuje nejpomalejším tempem od finanční krize v roce 2008. Důvodem jsou hromadící se projevy zpomalování globální ekonomiky a zostření obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Vyplývá to z nejnovější zprávy o situaci na trhu s ropou, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

„Situace je stále nejistější… růst globální poptávky po ropě byl v první polovině roku 2019 velmi pomalý,“ uvedla IEA ve své měsíční zprávě.

V květnu se globální poptávka po ropě v porovnání se stejným měsícem loni snížila o 16.000 barelů denně, letos to byl už druhý meziroční propad. Za prvních pět měsíců roku poptávka vzrostla o 520.000 b/d, což je nejnižší růst v tomto období od roku 2008.

„Vyhlídky na politickou dohodu mezi Čínou a Spojenými státy o vzájemném obchodu se zhoršily. To by mohlo vést ke snížení obchodní aktivity a slabšímu růstu poptávky po ropě,“ uvedla IEA.

Ilustrační foto

V prvním pololetí se poptávka po ropě výrazněji zvýšila jen v Číně, a to o 500.000 barelů denně, zatímco v USA a Indii to bylo jen o 100.000.

IEA snížila prognózu růstu globální poptávky na léta 2019 a 2020 na 1,1 milionu, respektive 1,3 milionu barelů denně. Výhled je přitom nejistý a IEA upozorňuje, že další revize směrem dolů je pravděpodobnější než revize opačným směrem.

K rovnováze na trhu přispívá omezování dodávek ropy na trh ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců. Podle IEA ale bude tento stav dočasný, neboť těžba ropy v ostatních státech zřejmě výrazně vzroste. IEA očekává, že v příštím roce bude růst činit 2,2 milionu barelů denně a světový trh tak bude „dobře zásoben“.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují