Domů
Ropa
IEA: Vyšší cena ropy by mohla uškodit těžařům ze středního východu
Zdroj: Dentons

IEA: Vyšší cena ropy by mohla uškodit těžařům ze středního východu

Ropa
Bez komentáře
25. říjen 2017, 18:41
Jan Votruba

Dohoda mezi členy OPEC a zemí mimo ropný kartel zatím funguje. Členové OPEC, především Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty (UAE), snižují svou produkci. To se negativně projevuje na jejich podílu na asijském trhu a při zvyšování ceny ropy by se jejich podíl mohl ještě snížit.

Tento týden se v Singapuru koná Mezinárodní energetický týden. Dle agentury IEA by hlavní těžařské společnosti a země středního východu mohly mít problémy udržet svou vysokou dodávku do Asie v roce 2018 při zvednutí ceny ropy. To by způsobilo nové investice do mnoha ropných projektů po celém světě a tím by se i vytvořila nová konkurence, sdělil Keisuke Sadamori z IEA.

Asijský trh

Jakékoli zvýšení ceny ropy v důsledku udržení vysoké dodávky do Asie by mohlo ve výsledku být proti samotnému střednímu východu. Nízké ceny ropy byly tento rok hlavní hnací silou pro silnou poptávku na asijském trhu a zároveň pozdržely nebo zcela zrušily mnoho ostatních ropných projektů.

„(Velký OPEC těžaři a ze středního východu) nemohou být příliš ambiciózní (na jejich cenové cíle pro ropu)… je zde příliš mnoho prostoru (pro zvednutí ceny ropy), než v co mohou doufat,“ prohlásil na konferenci Sadamori.

Export ze středního východu do Asie prudce klesl v průběhu několika posledních měsíců. Například Abu Dhabi National Oil Co nedávno výrazně omezilo alokaci ropy pro listopad téměř o 15 procent pro většinu svých zákazníků. Ještě před tím mnoho koncových zákazníků v Asii pocítilo snížení dodávky ropy od Saudské Arábie.

Dohoda o snížení těžby

Případů snížení plánované dodávky ropy je více, především od těžařů ze středního východu. Důvodem není problém nedostatek zásob ropy, ale závazek mezi členy OPEC a ostatními těžaři o snížení těžby ropy. Tato významná omezení z poslední doby jsou silným znamením, že Saudská Arábie a UAE chtějí dostát svým závazkům o snížení těžby ropy.

Dle Sadamoriho z IEA se zatím dohoda mezi členy OPEC a zeměmi mimo kartel slibně vyvíjí. Poukázal ale také na fakt, že střední východ pravděpodobně znal budoucí dopad dohody na jejich podíl na asijském trhu. Od Asie se očekává, že bude hlavním hráčem na poli světové poptávky po ropě a to především Čína, Indie a země ASEAN.

Severní Amerika

Dodavatelé ze Severní Ameriky zatím pomalu zvyšují svůj podíl na trhu Dálného východu. V poslední době proběhlo několik vln amerických arbitráží s ropou, které dorazily na asijské pobřeží a dle některých zdrojů dorazí ještě více na konci letošního roku a v lednu a únoru.

Nicméně pro budoucí růst nabídky ropy ze Severní Ameriky bude mít také velký vliv domácí politika. V USA rostou úrokové sazby, a pokud tak tomu bude i nadále, bude to znamenat pro tamní současné a budoucí těžaře komplikace.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se