Domů
Ropa
IEA: Vyšší cena ropy by mohla uškodit těžařům ze středního východu
Zdroj: Dentons

IEA: Vyšší cena ropy by mohla uškodit těžařům ze středního východu

Dohoda mezi členy OPEC a zemí mimo ropný kartel zatím funguje. Členové OPEC, především Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty (UAE), snižují svou produkci. To se negativně projevuje na jejich podílu na asijském trhu a při zvyšování ceny ropy by se jejich podíl mohl ještě snížit.

Tento týden se v Singapuru koná Mezinárodní energetický týden. Dle agentury IEA by hlavní těžařské společnosti a země středního východu mohly mít problémy udržet svou vysokou dodávku do Asie v roce 2018 při zvednutí ceny ropy. To by způsobilo nové investice do mnoha ropných projektů po celém světě a tím by se i vytvořila nová konkurence, sdělil Keisuke Sadamori z IEA.

Asijský trh

Jakékoli zvýšení ceny ropy v důsledku udržení vysoké dodávky do Asie by mohlo ve výsledku být proti samotnému střednímu východu. Nízké ceny ropy byly tento rok hlavní hnací silou pro silnou poptávku na asijském trhu a zároveň pozdržely nebo zcela zrušily mnoho ostatních ropných projektů.

„(Velký OPEC těžaři a ze středního východu) nemohou být příliš ambiciózní (na jejich cenové cíle pro ropu)… je zde příliš mnoho prostoru (pro zvednutí ceny ropy), než v co mohou doufat,“ prohlásil na konferenci Sadamori.

Export ze středního východu do Asie prudce klesl v průběhu několika posledních měsíců. Například Abu Dhabi National Oil Co nedávno výrazně omezilo alokaci ropy pro listopad téměř o 15 procent pro většinu svých zákazníků. Ještě před tím mnoho koncových zákazníků v Asii pocítilo snížení dodávky ropy od Saudské Arábie.

Dohoda o snížení těžby

Případů snížení plánované dodávky ropy je více, především od těžařů ze středního východu. Důvodem není problém nedostatek zásob ropy, ale závazek mezi členy OPEC a ostatními těžaři o snížení těžby ropy. Tato významná omezení z poslední doby jsou silným znamením, že Saudská Arábie a UAE chtějí dostát svým závazkům o snížení těžby ropy.

Dle Sadamoriho z IEA se zatím dohoda mezi členy OPEC a zeměmi mimo kartel slibně vyvíjí. Poukázal ale také na fakt, že střední východ pravděpodobně znal budoucí dopad dohody na jejich podíl na asijském trhu. Od Asie se očekává, že bude hlavním hráčem na poli světové poptávky po ropě a to především Čína, Indie a země ASEAN.

Severní Amerika

Dodavatelé ze Severní Ameriky zatím pomalu zvyšují svůj podíl na trhu Dálného východu. V poslední době proběhlo několik vln amerických arbitráží s ropou, které dorazily na asijské pobřeží a dle některých zdrojů dorazí ještě více na konci letošního roku a v lednu a únoru.

Nicméně pro budoucí růst nabídky ropy ze Severní Ameriky bude mít také velký vliv domácí politika. V USA rostou úrokové sazby, a pokud tak tomu bude i nadále, bude to znamenat pro tamní současné a budoucí těžaře komplikace.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.