Domů
Ropa
IEA: Zhoršení pandemie zpomalí oživení poptávky po ropě
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

IEA: Zhoršení pandemie zpomalí oživení poptávky po ropě

Ropa
1 komentář
19. leden 2021, 11:38
ČTK

Současný nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem povede k pomalejšímu oživení poptávky po ropě. Ve druhé polovině roku by ale oživení mohlo podpořit rozšíření očkování a nová stimulační opatření. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Snížila také výhled růstu poptávky na letošní rok o 300000 barelů denně.

„Uzavření hranic, rozestupy a zastavení aktivity budou i nadále omezovat poptávku po pohonných hmotách, dokud se nepodaří více rozšířit distribuci vakcíny, pravděpodobně až ve druhé polovině roku,“ uvádí se ve zprávě.

Agentura současně upozornila, že poptávka po ropě se už zlepšovala, v prosinci se však trend obrátil. IEA proto snížila na první čtvrtletí výhled růstu poptávky o 580000 barelů denně.

Ilustrační foto

Nabídka a poptávka jsou však podle agentury letos na cestě k oživení a snahy předních producentů ropy vyrovnat nabídku s poptávkou na trhu omezením produkce pomáhají snižovat zásoby ropy po celém světě. Vzhledem k očekávanému růstu ve druhé polovině roku tak bude na trhu pravděpodobně potřeba mnohem více ropy.

Letos IEA očekává celkové zvýšení poptávky o 5,5 milionu na 96,6 milionu barelů denně. Loni poptávka naopak o 8,8 milionu barelů denně klesla.

Ceny ropy se letos díky oznámení Saúdské Arábie o dalším snížení těžby v příštích dvou měsících zotavily. Cena ropy Brent se nyní obchoduje nad 55 USD za barel a je blízko maximu za téměř rok. Růst však zpomalil, protože zvýšení počtu nových případů nemoci covid-19 přiměl mnoho zemí opět zavést omezení pohybu, a to včetně Číny, která dosud byla hlavním tahounem oživení poptávky po pohonných hmotách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Juan
19. leden 2021, 12:08

Je ironií, že kapitalistický systém, který tvrdí, že je postaven na konkurenci a volných trzích, se ukázal stabilní pouze v těch obdobích, kdy byly zdroje jeho nadhodnoty - energie - ovládány kartely. Jakmile byla v polovině 80. let znovu obnovena cenová stabilita pod vedením OPEC, nastala fáze globálního dluhového boomu let 90. a ještě pár let po roce 2000. A s pádem Sovětského svazu a zjevnou přeměnou Číny na státní kapitalismus se svět na krátký okamžik zdál spokojený. Téma Peak Oil zmizelo z pozornosti masových médií. Což nic nemění na faktech:

-globální vrchol těžby crude&condensate byl dosažen v listopadu 2018 objemem kolem 84500 kbpd a následně prudce klesl i v důsledku Kovidiády až na 70.000 a nyní kolísá kolem 73.000.(EIA,OPEC MOMR)

-cena ropy (WTI) od roku 2008 stále klesá a pohybuje se dále směrem dolů v trajektorii předpovězené v ETP-modelu již v roce 2013 skupinou zvanou „the Hill´s Group“ na podkladě zákonů a vzorců termodynamiky.

-cena ropy musí nadále klesat a v důsledku toho se stane průzkum, těžba , zpracování KONVENČNÍ ropy nerentabilní a zhruba kolem roku 2029 bude těžba celosvětově zastavena.

-ropa tvoří zhruba 31% celkové spotřeby energie a její valná část(89%) je slouží jako palivo do spalovacích motorů.

Z ETP modelu vyplývá, že těžba ropy nekončí, když už žádná ropa v zemi není, ale když produkce ropy ztratí smysl z hlediska poměru energie vynaložené k těžbě a k energii v ropě obsažené.

Věk ropy neukončí geologie ale termodynamika. Pro světovou ekonomiku to bude patrně jak hospodářský tak i finanční šok.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se