Domů
Ropa
Izrael vůbec poprvé vyvezl ropu, surovina z pole Kariš míří do Evropy
Ropný tanker v Bosporu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Izrael vůbec poprvé vyvezl ropu, surovina z pole Kariš míří do Evropy

Ropa
2 komentáře
15. únor 2023, 10:30
ČTK

Izrael vůbec poprvé vyvezl ropu. Surovina z pole Kariš směřuje do Evropy. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Země sice začala před několika lety posílat do zahraničí zemní plyn, ale dosud netěžila významné množství ropy. Ložisko Kariš ve východní části Středozemního moře je stěžejním projektem společnosti Energean, která z něj plyn těží od loňského roku.

„Na ložisku Kariš společnosti Energean byla vytěžena vůbec první dodávka izraelské ropy,“ uvedl v prohlášení mezinárodní podnik Energean.

„Prodána byla v rámci dohody o prodeji více dodávek se společností Vitol,“ dodává firma se sídlem v Londýně.

Těžba z pole, které se nachází v blízkosti námořní hranice mezi Izraelem a Libanonem, mohla začít po dohodě, kterou v říjnu uzavřely obě země za zprostředkování Spojených států. Těžba posílila izraelský plynárenský průmysl, což pro zemi, která byla kdysi závislá na dovozu, změnilo pravidla hry, připomíná Bloomberg.

I přes zahájení vývozu zůstane Izrael čistým dovozcem ropy. Společnost Energean uvedla, že se nadále zaměřuje na plyn, třebaže lehká ropa s relativně nízkým obsahem síry (light sweet) „je po celém světě velmi žádaná“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Karel Salaj
15. únor 2023, 19:11

Nyní prodává kdo může, za takové prachy...A tady se nikdo neptá jestli utržené peníze půjdou na válku a bombardování Golanské výšiny podle mezinárodního práva náleží Sýrii, dvě třetiny území jsou okupovány Izraelem.

Anton Meško
16. únor 2023, 09:26

Je zaujímavé, že nik nepíše o tom, že USA majú pod kontrolou veľké územia Sýrie, kde sa nachádza ropa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se