Domů
Ropa
Mexiko se již nepřipojí k dohodě OPEC+ o snížení těžby
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Mexiko se již nepřipojí k dohodě OPEC+ o snížení těžby

Ropa
Bez komentáře
7. červen 2020, 07:36
ČTK

Mexiko se nepřipojí k dohodě dalších předních světových těžařů ropy ze skupiny OPEC+ o prodloužení současného snížení těžby, jehož cílem je podpořit ceny ropy. Uvedla to v noci na dnešek mexická ministryně pro energetiku Rocío Nahleová.

Skupina OPEC+ zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem se v dubnu dohodla, že sníží těžbu v květnu a červnu o 9,7 milionu barelů denně, aby tak podpořila mimořádně nízké ceny ropy. V rámci této dohody Mexiko slíbilo že sníží svoji těžbu o 100.000 barelů denně, když odolalo tlaku dalších těžařů, aby snížilo těžbu až o 400.000.

Od července do prosince se mělo snížení těžby OPEC+ zmírnit na 7,7 milionu barelů denně. V sobotu se však skupina rozhodla prodloužit vyšší snížení až do konce července.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který původně slíbil navýšit těžbu ropy v zemi, v pátek uvedl, že Mexiko není v pozici, aby mohlo dále snižovat těžbu. Nahleová potvrdila, že se země nezúčastní nově dohodnutého snížení. „V tomto případě jsme řekli ne, budeme se držet dohody, kterou jsme podepsali v dubnu,“ řekla Nahleová novinářům.

Neochota Mexika snížit produkci tak hodně, jako další země z OPEC+, způsobila v dubnu napětí se Saúdskou Arábií. Dohoda byla uzavřena poté, co Mexiko řeklo, že Spojené státy by mohly pomoci tento rozdíl vyřešit.

Snížení těžby skupinou OPEC+ dohodnuté v dubnu představovalo snížení dodávek ropy na trhy o téměř deset procent a pomohlo za poslední dva měsíce zdvojnásobit ceny ropy. OPEC+ se v sobotu také dohodl, že jeho ministerský monitorovací výbor JMMC se bude až do prosince scházet pravidelně každý měsíc, aby zhodnotil situaci na trhu, dodržování dohody a doporučil výši snížení. Příští setkání se má uskutečnit 18. července. Zasedání kartelu OPEC a celé OPEC+ se má uskutečnit 30. listopadu až 1. prosince, napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516