Domů
Ropa
Námořní koalice chrání trasu pro přepravu ropy v Perském zálivu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Námořní koalice chrání trasu pro přepravu ropy v Perském zálivu

Ropa
Bez komentáře
8. listopad 2019, 10:47
ČTK

Mezinárodní námořní koalice zahájila hlídky v Perském zálivu, kde bude zajišťovat bezpečnost lodní dopravy. Koalici velí Spojené státy, které získaly pro členství několik spojenců. Důvodem je zabezpečit nejvýznamnější obchodní trasu pro přepravu ropy, kterou letos ohrozilo několik incidentů vyvolaných napětím mezi Spojenými státy a Íránem.

Kromě amerických lodí budou v Hormuzském průlivu hlídkovat i plavidla Bahrajnu, Spojených arabských emirátů (SAE), Saúdské Arábie, Británie, Austrálie a rovněž Albánie. Sídlo velitelství bylo ve čtvrtek otevřeno v Bahrajnu, na jehož základně dlouhodobě působí pátá flotila amerického námořnictva.

Agentura AFP uvedla, že koaliční plavidla budou eskortovat tankery v Hormuzském průlivu.

Viceadmirál Jim Malloy, který velí jednotkám amerického námořnictva na Blízkém východě, řekl, že operace je čistě obrannou záležitostí, jejímž smyslem je chránit vody v Perském zálivu. „Použijeme při hlídkách vojenské lodě, ale není v tom žádný útočný úmysl, existuje pouze dohoda, že se budeme navzájem bránit v případě napadení,“ řekl Malloy. Operace podle něj potrvá tak dlouho, dokud bude potřeba a dokud „potrvá hrozba“.

Zdrojem takové hrozby je podle Washingtonu Írán, Teherán viní naopak Spojené státy. Washington loni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce. Teherán od dohody začal odstupovat letos také, ale už předtím upozornil, že je v jeho moci zabránit provozu ropných tankerů v Perském zálivu.

V květnu se staly ve vodách poblíž Íránu obětí sabotáže čtyři tankery ze Saúdské Arábie, SAE a Norska. Následovaly další incidenty – útok na japonský tanker Kokuka Courageous a norský Front Altair. K incidentům se řadí i zářijový útok na saúdskoarabská ropná zařízení spáchaný s pomocí bezpilotních letadel. Přihlásily se k němu sice jemenští šíitští povstalci, ale Washington a Rijád obvinily Írán.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Když naši ropu nechcete, prodáme ji Asii, vzkázalo Rusko Evropě
19. květen 2022, 11:09
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se