Domů
Ropa
Námořní koalice chrání trasu pro přepravu ropy v Perském zálivu

Námořní koalice chrání trasu pro přepravu ropy v Perském zálivu

Mezinárodní námořní koalice zahájila hlídky v Perském zálivu, kde bude zajišťovat bezpečnost lodní dopravy. Koalici velí Spojené státy, které získaly pro členství několik spojenců. Důvodem je zabezpečit nejvýznamnější obchodní trasu pro přepravu ropy, kterou letos ohrozilo několik incidentů vyvolaných napětím mezi Spojenými státy a Íránem.

Kromě amerických lodí budou v Hormuzském průlivu hlídkovat i plavidla Bahrajnu, Spojených arabských emirátů (SAE), Saúdské Arábie, Británie, Austrálie a rovněž Albánie. Sídlo velitelství bylo ve čtvrtek otevřeno v Bahrajnu, na jehož základně dlouhodobě působí pátá flotila amerického námořnictva.

Agentura AFP uvedla, že koaliční plavidla budou eskortovat tankery v Hormuzském průlivu.

Viceadmirál Jim Malloy, který velí jednotkám amerického námořnictva na Blízkém východě, řekl, že operace je čistě obrannou záležitostí, jejímž smyslem je chránit vody v Perském zálivu. „Použijeme při hlídkách vojenské lodě, ale není v tom žádný útočný úmysl, existuje pouze dohoda, že se budeme navzájem bránit v případě napadení,“ řekl Malloy. Operace podle něj potrvá tak dlouho, dokud bude potřeba a dokud „potrvá hrozba“.

Zdrojem takové hrozby je podle Washingtonu Írán, Teherán viní naopak Spojené státy. Washington loni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce. Teherán od dohody začal odstupovat letos také, ale už předtím upozornil, že je v jeho moci zabránit provozu ropných tankerů v Perském zálivu.

V květnu se staly ve vodách poblíž Íránu obětí sabotáže čtyři tankery ze Saúdské Arábie, SAE a Norska. Následovaly další incidenty – útok na japonský tanker Kokuka Courageous a norský Front Altair. K incidentům se řadí i zářijový útok na saúdskoarabská ropná zařízení spáchaný s pomocí bezpilotních letadel. Přihlásily se k němu sice jemenští šíitští povstalci, ale Washington a Rijád obvinily Írán.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.