Domů
Ropa
Norská centrální banka doporučuje vyloučení ropných a plynárenských akcií z ropného fondu
Norsko vlajka. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/kjelljoran/

Norská centrální banka doporučuje vyloučení ropných a plynárenských akcií z ropného fondu

Norská centrální banka ve svém včerejším dopise adresovaném norskému ministerstvu financí doporučuje odstranění podílů v ropných a plynárenských společnostech z norského Vládního penzijního fondu (tzv. ropný fond). Podle názoru banky to způsobí, že vládní bohatství bude méně ohroženo trvalým poklesem cen ropy a plynu. Banka to uvedla ve své tiskové zprávě.

Norská centrální banka spravující norský ropný fond, který má v současnosti hodnotu 8,3 bilionů norských korun (21,8 bilionu českých korun), věří, že vyloučení investic do podílů společností obchodujících s ropou a plynem by znamenalo menší riziko vůči trvalému poklesu cen ropy a zemního plynu.

Centrální banka uvedla, že norský energetický sektor a podíl vlády ve státní ropné společnosti Statoil byl hnací silou tohoto návrhu, který bude pozorně sledován vzhledem k vlivu fondu na globálních akciových trzích.

„Tato rada je založena výhradně na finančních argumentech a analýzách celkového vystavení vlády vlivu cen ropy a zemního plynu a neodráží žádný konkrétní pohled na budoucí pohyby cen ropy a plynu ani ziskovost nebo udržitelnost ropného a plynárenského sektoru,“ řekl zástupce guvernéra Egil Matsen.

Příliš velké riziko

Analýza banky hodnotící vliv cen ropy na vládní bohatství je založena na příjmech vlády z ropy a zemního plynu, přímém vlastnictví ropné společnosti Statoil a vlastnictví Vládního penzijního fondu. Investice ve vládním fondu a podíl ve společnosti Statoil vedou k celkově dvojnásobné expozici vlády vůči akciím ropných a plynárenských společností ve srovnání s širokým tržním indexem. Tato expozice se několikanásobně zvyšuje v případě zohlednění budoucích příjmů ropy a zemního plynu ze strany vlády.

Analýzy ukazují, že akcie ropných a plynárenských společností jsou výrazně více vystaveny vývoji cen ropy než ostatní odvětví. V obdobích stabilních cen ropy výnosy z akcií ropných a plynárenských společností odpovídaly pohybům širokého tržního indexu. V období výrazných dlouhotrvajících změn cen ropy však byl pozorován značný rozdíl.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.