Domů
Ropa
Norský "ropný" fond spravuje rekordních deset bilionů korun
Norsko vlajka. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/kjelljoran/

Norský "ropný" fond spravuje rekordních deset bilionů korun

Norský státní fond, který investuje příjmy z prodeje ropy, k dnešnímu dni spravuje už rekordních deset bilionů norských korun (25 bilionů Kč). Vyplývá to z jeho dnešního sdělení. Znamená to, že na každého obyvatele pětimilionové země včetně dětí připadá v přepočtu 4,6 milionu českých korun.

Zásluhu na růstu prostředků fondu založeného v roce 1996 pro uchování zisků z těžby ropy i pro budoucí norské generace má růst cen globálních akcií a silné euro a dolar.

„Když jsme fond zakládali, nikdo si nemyslel, že někdy bude spravovat deset bilionů korun. Měli jsme štěstí, že jsme našli ropu,“ uvedl generální ředitel fondu Yngve Slyngstad. Rekordní hodnotu převýšily prostředky ve fondu uložené poprvé dnes v 10:57 SELČ.

Fond tak dalece překonal počáteční očekávání – objem v něm obsažených prostředků nyní podle agentury Reuters představuje téměř trojnásobek norského ročního hrubého domácího produktu (HDP). „Návratnost investic na světových finančních trzích byla tak vysoká, že ji lze přirovnat k tomu, jako bychom znovu objevili ropu,“ dodal Slyngstad.

Fond řídí divize norské centrální banky. Zhruba 70 procent prostředků ukládá do světových akcií a přibližně 28 procent do aktiv s pevným výnosem. Zbytek tvoří investice do nemovitostí.

Centrální banka navrhla koncem srpna přesunout více než sto miliard dolarů (2,3 bilionu Kč) z evropských akciových trhů do Spojených států. Pokud bude tato změna schválena, může podle agentury Reuters trvat roky.

Fond se na evropské cenné papíry historicky zaměřoval proto, že z evropských zemí pochází většina norského dovozu. Jeho zástupci zdůrazňují, že za snahou o odklon od Evropy není nedůvěra v její budoucnost, ale pokus stát se méně závislými na jednom regionu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.