Domů
Ropa
Nový trend frakování: Čím více písku, tím více ropy
Frakování. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1_crop.jpg

Nový trend frakování: Čím více písku, tím více ropy

Jak se v poslední době ukazuje, písek je při hydraulickém frakování užitečnější než si těžaři původně mysleli. Umožňuje vytěžit maximum možného objemu ropy, případně zemního plynu, z daného vrtu.

Těžaři využívající hydraulického frakování vhání do vrtů stále větší množství písku. Od roku 2011 se množství písku využité na jeden vrt zdvojnásobilo na téměř 3 630 tun. Důvodem k tomuto kroku je zjištění, že čím více písku je do vrtu vháněno, tím více ropy, či zemního plynu je vytlačeno. Děje se tak zdánlivě bez ohledu na to, jak extrémně velké množství písku je do vrtu vtláčeno.

„Od těžařů slyšíme ‚Víc, víc, víc písku.‘ Veškerá čísla (množství písku) rostou a rostou dramaticky,“ tvrdí Sean Meakin, analytik JPMorgan Chase & Co.

V reakci na to se ceny akcií jediných čtyř veřejně obchodovaných amerických těžařů písku tento rok více než zdvojnásobily. Je pravdou, že celkový objem využívaného písku stále zaostává nad svým vrcholem v roce 2014. Důvodem bylo uzavření více než tří čtvrtin vrtů v důsledku kolapsu cen ropy. To, že množství písku využité na jeden vrt roste, ovšem přimělo analytiky věřit, že i celková spotřeba písku opět s rostoucím počtem funkčních vrtů rapidně poroste.

V čem spočívá síla písku?

Ačkoliv písek není pro těžaře ropy ničím novým, jeho význam při frakování nabývá rozměrů, kterých nikdy nedosáhl při konvenční těžbě ropy. Vzhledem k tomu, že břidlice jsou horniny s vysokou hustotou, těžaři využívají kombinace vody a písku k vytlačení ropy z těchto hornin.

Voda, která je do vrtu vtláčena pod vysokým tlakem, v hornině vytvoří trhliny. Písek umožní, aby trhliny zůstaly otevřené a prodlouží je. S vyšším množstvím písku roste množství otevřených trhlin a z břidlic je tak vytlačeno větší množství ropy, či zemního plynu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.