Domů
Ropa
Objem vývozu ropy z USA by do 2020 mohl stoupnout až čtyřnásobně
Ropa texas

Objem vývozu ropy z USA by do 2020 mohl stoupnout až čtyřnásobně

Ropa
3 komentáře
11. červenec 2017, 11:51
ČTK

Objem vývozu ropy ze Spojených států by mohl v příštích třech letech stoupnout čtyřnásobně, a byl by tak vyšší než vývoz většiny členských zemí ropného kartelu OPEC. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na prognózu vlivné konzultační skupiny PIRA Energy.

Vývoz ropy z USA by do roku 2020 měl dosáhnout 2,25 milionu barelů denně. Pro srovnání Kuvajt loni vyvezl 2,1 milionu barelů ropy denně a Nigérie 1,7 milionu barelů. Spojené státy loni vyvezly 520.000 barelů denně.

„Spojené státy se stanou jedním z deseti největších vývozců na světě,“ řekl šéf oddělení pro ropu PIRA Gary Ross.

„Nejsou členy OPEC, nekontrolují produkci ve snaze udržet ceny nahoře.“

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem listopadu dohodli na snížení těžby, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny.

K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, později však byla o devět měsíců prodloužena. USA se k dohodě nepřipojily.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

Až do roku 2015 byl vývoz ropy ze Spojených států převážně zakázán. Prezident Barack Obama poté podepsal zákon, který 40 let trvající zákon zrušil. Od té doby proudí barely americké ropy na nové trhy, jako Evropa a Čína. Trumpova vláda přijala tento trend a snaží se prosadit svou vizi „energetické nadvlády“.

Zprávy PIRA jsou pozorně sledované řediteli energetických firem a investičními fondy. Ne všichni analytici jsou však tak optimističtí.

IHS Markit očekává, že vývoz ropy z USA do roku 2020 stoupne na 1,4 milionu barelů denně. Vládní úřad pro energetické informace (EIA) nepředpokládá, že by vývoz překonal dva miliony barelů v nejbližším čtvrt století.

USA jsou také stále závislé na dovozu ropy. Loni nakupovaly 7,9 milionu barelů denně. Z polí v Texasu a v Severní Dakotě teče vysoce kvalitní, tzv. sladká ropa.

Americké rafinerie jsou převážně uzpůsobené na těžší ropu a zatím nejsou příliš ochotné ke změně. Tato neshoda tak způsobila, že je upřednostňován vývoz domácí ropy a dováží se ropa ze zemí jako Kanada a Saúdská Arábie.

Štítky:ropa
USA
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
11. červenec 2017, 13:02

Zase projektování do daleké budoucnosti podle aktuálního trendu, který analížníci šíleně nerealisticky protáhnou.

Zjevně se pouze čeká na dožití nějaké staré rafinérie, a pak postaví v Texasu nebo v blízkosti novou větší na sladkou ropu, začnou přednostně vyrábět benzín pro stále nenasytnější Mexiko, a významější export někam do Evropy nebo Číny rychle skončí.

Josef
13. červenec 2017, 00:52

V současné době objíždějí tankery zeměkouli za Americké peníze , protože USA mají produkci pod polovinou svojí spotřeby. Podle odhadů bude produkce ropy v USA růst do roku 2020 dál poroste jen s růstem cen ropy a vývozcem , aby se Američani stali , pokud by cena ropy dlouhodobě byla nad 150 USD/ barel při současných možnostech náhrady ropy je taková cena dlouhodobě neudržitelná. Všechno spíše směřuje k tomu ,že ceny ropy zůstanou nízké, aby vývozci prodali co nejvíce svých těžitelných zásob než dojde k nahrazení ropy v energetice jinými technologiemi. Pro nás je to strategická výhoda, protože nízké ceny ropy způsobují růst prodejů aut a tím růst našeho hospodářství. Čím déle tato situace bude trvat tím bohatší budeme. V současné době dochází k silnému rozvoji v chudších regionech našeho státu , kde je ještě dost pracovních sil a firmy se mohou rychle rozvíjet. Pokud se současný trend nezvrátí za 3 roky už u nás nebude region , kde by nezaměstnanost byla jedním z hlavních problémů. Příklad toho jak stát v srdci Evropy bohatne díky růstu produkce ropy u břidlic na druhé straně zeměkoule je příkladem toho jak je dnešní svět ekonomicky provázaný.

C
13. červenec 2017, 08:31

Takové spoléhání na automobilový průmysl, které je už dneska obrovské, je nebezpečné, zejména pokud tu budou stále fabriky na spalováky, který pomalu bude i z politického hlediska zvonit umíráček. Bohužel politikům se to až nepříjemně moc libí a podporují to, stejně jako montovny etc. Tak se nedá dělat pořádná hospodářská politika!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se