Na základě analýzy vzorků z jediného vrtu nedaleko londýnského letiště Gatwick britská společnost UK Oil and Gas Investments odhaduje, že by se ve zkoumané lokalitě o celkové rozloze téměř 11 000 m2 mohlo nacházet ložisko ropy o objemu až 61 ​​milionů barelů na čtvereční kilometr. Celkově by se na daném území mohlo dle odhadů nacházet 50 – 100 miliard barelů ropy, pouze 3-15 % z tohoto množství by však podle společnosti mohlo být reálně vytěženo.

Pro srovnání: v roce 2014 byla průměrná denní spotřeba ropy lehce nad hranicí 90 milionů barelů denně, přičemž o většinu produkce pokrývající toto množství se postaralo 20 největších ropných producentů. Jejich žebříček a aktuální situaci jsme Vám představili v dřívějším článku.

„Myslíme si, že jsme učinili velmi významný objev, asi největší za posledních 30 let a myslíme si, že má celonárodní význam,“ uvedl generální ředitel společnosti v rozhovoru pro britskou BBC. Společnost popsala tento objev jako „potenciálně strategickou položku pro Spojené království.“ Hlavní otázkou však zůstává, jak s touto skutečností Británie a její vláda naloží.

Produkce ropy a zemního plynu na pevnině je v Británii citlivým tématem, kde proti sobě stojí firmy zabývající se průzkumem ropných ložisek a environmentální skupiny obávající se o změny klimatu a industrializaci krajiny. „Jedna věc je provádět frakování v rozlehlých pláních Ameriky,“ řekl jeden z poslanců Konzervativní strany deníku Financial Times v roce 2013. „Je úplně něco jiného, ​​když lidé budou sledovat těžbu plynu ve zvlněných kopcích hrabství Surrey.“

Britská ropná pole

Potenciální rozsáhlá ložiska ropy a zemního plynu ukrytá pod povrchem Velké Británie nejsou žádnou novinkou. V jižní a severovýchodní Anglii a také centrálním Skotsku se nachází několik velkých oblastí bohatých na ropu a zemní plyn.

Za více než sto let byla v těchto oblastech vytěžena již značná množství ropy a zemního plynu. Ve viktoriánské době byly břidlice nacházející se na anglickém jižním pobřeží těženy jako jeden z prvních zdrojů ropy. Ve Skotsku a severní Anglii bývaly břidlice použity k výrobě plynu pro pouliční osvětlení.

Podle Ministerstva energetiky a klimatických změn bylo na pevninském území Británie provedeno od roku 1902 více než 2000 těžebních vrtů. Z těchto pevninských vrtů bylo dle odhadů získáno více než 500 milionů barelů ropy.

Horse Hill, oblast ve které byl proveden zmíněný zkušební vrt, je součástí pánve Weald, jež se rozkládá na území hrabství Dorset, Hampshire, Východní a Západní Sussex a Surrey. Částečně zasahuje také do sousedních hrabství Wiltshire a Kent.

Pánev Weald. Zdroj: www.dailymail.co.uk
Pánev Weald. Zdroj: www.dailymail.co.uk

V této pánvi, se nachází také pevninské ropné pole Wytch Farm, jež je největším ropným polem v západní Evropě. Bylo objeveno v roce 1979 a odhady hovořily o vytěžitelných zásobách v rozsahu téměř půl miliardy barelů. V roce 1996 produkce dosáhla svého vrcholu na zhruba 100.000 barelech za den.

K únoru 2014 bylo celkově v pánvi Weald provedeno 117 průzkumů, 31 vyhodnocení a následně provedeno 100 průzkumných vrtů. 26 těchto vrtů bylo hodnoceno jako objev ropy. 13 z těchto polí bylo dle British Geological Survey (BGS) následně využito k produkci ropy.

Možné ropné zásoby

Není pochyb, že pod jižní Anglii jsou ukryty miliardy barelů ropy, nicméně jak moc může být jejich těžba technicky či ekonomicky výhodná, to zůstává nejisté. V roce 2014 BGS vypracovala pro Ministerstvo klimatických změn podrobný odhad zdrojů, který hovoří o celkovém množství ropy ve zmiňované lokalitě v rozsahu 2 a 9 miliard barelů.

BGS při tomto odhadu zkoumala všechna dostupná data, která však dle vyjádření agentury neobsahují dostatek informací o tloušťce formace, její hloubce, celkovém obsah organické složky, jílu, pórovitost a dalších faktorech, které slouží k odhadu velikosti zdroje. Také byla skeptická v tom, jak moc volné ropy se v pánvi nachází a zda by bylo možné, aby proudila vrty.

Odhad společnosti UK Oil and Gas Investments je mnohem optimističtější, ale byl vytvořen na základě analýzy vzorků hornin z jediného místa a je nepravděpodobné, že by mohl reprezentativní pro celou oblast. Chce-li firma upřesnit své odhady, bude nutné provést v celé oblasti desítky průzkumných vrtů. Tím by se mohlo odhady zdrojů proměnit na odhady rezerv, které jsou technicky a ekonomicky vytěžitelné.

UK Oil and Gas Investments má přesto právo být nadšena ze svých úspěchů, protože cena jejich akcií v reakci na tento objev vzrostla více než trojnásobně – z méně než 2 USD centů na více než 6 USD centů za akcii.

Závěrem lze konstatovat, že neexistují žádné praktické důvody, proč ropa a zemní plyn neměly být v Anglii těženy. Případná nová produkce břidlicové ropy a zemního plynu v Británii bude ovšem muset soutěžit s mnohem lépe promyšlenou a pravděpodobně méně nákladnou těžbou ve Spojených státech a jiných částech světa.

Při současné situaci na trzích s ropou a zemním plynem , kdy se ceny ropy pohybují okolo hranice 50 dolarů za barel v důsledku přebytku této komodity na světových trzích, nebude pravděpodobně předpokládané obrovské ložisko Weald v nejbližší době v hledáčku žádného z velkých investorů.

 

Zdroj úvodní fotografie: hotstocked.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *