
Těžba plynu z ropných vrtů v USA po třech letech růstu loni poklesla
Díky rozvoji těžby z nekonvenčních břidlicových ložisek se americkým těžařům podařilo v posledních letech značně navýšit domácí těžbu ropy a zemního plynu. V případě zemního plynu byl nárůst patrný zejména u jeho těžby z ropných vrtů, kdy je plyn získáván často pouze jako vedlejší produkt při těžbě ropy. Objem takto těženého plynu, a rovněž i jeho podíl na celkové těžbě, vzrostl značně během poslední dekády, kdy v USA docházelo právě k rozvoji těžby paliv z břidlicových formací.
Podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) však těžba plynu z ropných vrtů v hlavních pěti těžebních oblastech (Permian, Bakken, Eagle Ford, Niobrara a Anadarko) po třech letech růstu v loňském roce poklesla o 4,1 % z důvodu 9,2% propadu těžby ropy v těchto regionech.
Vývoj těžby plynu z ropných vrtů v hlavních těžebních oblastech USA mezi lety 2006 a 2020. Zdroj: EIA
Podle agentury těžba plynu z ropných vrtů loni v USA vzrostla pouze v oblasti Permské pánve, která se rozprostírá především v Texasu. Z této oblasti přitom pochází zhruba polovina objemu plynu těženého z ropných vrtů. Takto těžený plyn kromě metanu obsahuje i další sloučeniny, takzvaný kondenzát. Běžně se jedná o směs etanu, propanu, butanu, izobutanu či dalších fosilních paliv. Kromě užití jako paliva bývají tyto sloučeniny rovněž využívány v chemickém průmyslu, například výrobě plastů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se