Domů
Plynárenství
Těžba plynu z ropných vrtů v USA po třech letech růstu loni poklesla
Zdroj: Joshua Doubek / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Těžba plynu z ropných vrtů v USA po třech letech růstu loni poklesla

Značná část těžby zemního plynu ve Spojených státech je stále spojená s těžbou ropy. Po třech let růstu těžba plynu z ropných vrtů v loňském roce v USA poklesla, přičemž příčinou byl propad těžby ropy zapříčiněný koronavirovou pandemií. Přestože se ceny ropy a plynu letos již zotavily na předpandemické hodnoty, opětovný nárůst těžby bude s ohledem na omezení investic v loňském roce pozvolným procesem.

Díky rozvoji těžby z nekonvenčních břidlicových ložisek se americkým těžařům podařilo v posledních letech značně navýšit domácí těžbu ropy a zemního plynu. V případě zemního plynu byl nárůst patrný zejména u jeho těžby z ropných vrtů, kdy je plyn získáván často pouze jako vedlejší produkt při těžbě ropy. Objem takto těženého plynu, a rovněž i jeho podíl na celkové těžbě, vzrostl značně během poslední dekády, kdy v USA docházelo právě k rozvoji těžby paliv z břidlicových formací.

Podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) však těžba plynu z ropných vrtů v hlavních pěti těžebních oblastech (Permian, Bakken, Eagle Ford, Niobrara a Anadarko) po třech letech růstu v loňském roce poklesla o 4,1 % z důvodu 9,2% propadu těžby ropy v těchto regionech.

Vývoj těžby plynu z ropných vrtů v hlavních těžebních oblastech USA mezi lety 2006 a 2020. Zdroj: EIA

Propad těžby byl zapříčiněn nevídaným poklesem globální poptávky, jenž byl způsoben nižší mobilitou s ohledem na omezení pro zpomalení šíření onemocnění COVID-19 a poklesem ekonomické aktivity. Stejně tak ve srovnání s rokem 2019 se snížil podíl takto těženého plynu na celkové těžbě v těchto oblastech a to o 1,5 % na loňských 37,7 %.

Podle agentury těžba plynu z ropných vrtů loni v USA vzrostla pouze v oblasti Permské pánve, která se rozprostírá především v Texasu. Z této oblasti přitom pochází zhruba polovina objemu plynu těženého z ropných vrtů. Takto těžený plyn kromě metanu obsahuje i další sloučeniny, takzvaný kondenzát. Běžně se jedná o směs etanu, propanu, butanu, izobutanu či dalších fosilních paliv. Kromě užití jako paliva bývají tyto sloučeniny rovněž využívány v chemickém průmyslu, například výrobě plastů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.