Domů
Ropa
Shell bude hledat ropu a zemní plyn v bulharských vodách
Ropná plošina na moři, ilustrační foto

Shell bude hledat ropu a zemní plyn v bulharských vodách

Ropa
Bez komentáře
3. říjen 2015, 08:16
Petr Krutiš

Koncern Royal Dutch Shell bude hledat ropu a zemní plyn u bulharského pobřeží. Případný nález fosilních paliv v Černém moři by pro Bulharsko znamenal omezení závislosti na dovozu z Ruska. Podle agentury Reuters by měl být podepsán kontrakt mezi zúčastněnými stranami do konce října.

Bulharsko v dubnu otevřelo tendr na dvě podmořské lokality, Silistar a Teres, čímž by rádo omezilo téměř úplnou závislost na dovozu zemního plynu z Ruska.

„Pro nás se jedná o významný úspěch a o jeden z nejdůležitějších kroků k diverzifikaci našich dodávek plynu.“
Temenuzhka Petkova, ministrně energetiky

Shell byl jediným zájemcem v oblasti Silistar, která má rozlohu 7 000 kilometrů čtverečních. Britsko-nizozemská ropná společnost získala pětileté povolení k průzkumu. Do seismických průzkumů hodlá v Silistaru investovat 18,6 milionů euro.

O druhou lokalitu zájem nebyl

O Teres, menší ze dvou lokalit, podle bulharské ministrně energetiky zájem nebyl. Od roku 2012 v bulharských vodách operuje rakouská OMV společně s francouzskou společností Total a španělským Repsol.

Průzkum probíhal v největší bulharské podmořské lokalitě, Han Asparuh, která je dvakrát větší než Silistar. Těžba ropy a zemního plynu měla původně začít v roce 2015, ale kvůli nízkým cenám ropy bylo spuštění těžby odloženo na první polovinu roku 2016.

Bulharské podmořské lokality leží nedaleko rumunských vod, kde OMV spravuje naleziště Neptune, podle jeho slov by se v této lokalitě mohlo nacházet až 84 miliard metrů krychlových zemního plynu. Díky tomuto prohlášení rostou bulharské naděje na nalezení vlastních zásob.

Royal Dutch Shell v minulých dnech oznámil ukončení aktivit u pobřeží Aljašky. Do kontroverzního projektu Shell investoval několik miliard dolarů. Povolení k těžbě ropy dostal od americké vlády letos v létě. Vzhledem k nízkým cenám ropy, drsnému prostředí a nedostatečným výsledkům při hledání ložisek ropy od těžby upustil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516