Domů
Ropa
Objevují se obavy, že USA již dosáhly vrcholu těžby ropy
shale oil rig břidlicová ropa

Objevují se obavy, že USA již dosáhly vrcholu těžby ropy

Ropa
2 komentáře
15. červenec 2020, 10:51
Jana Červinková

Spojené státy se během posledních několika let staly díky břidličné revoluci největším světovým těžařem ropy. Podle výkonného ředitele jednoho z největších tamních producentů však země již dosáhla vrcholu těžby. Po propadu ceny ropy se nyní budou američtí producenti snažit těžbu pouze udržovat, nikoliv navyšovat. Výše produkce se tak podle jeho odhadů stabilizuje okolo 11 milionů barelů ropy denně. Informoval o tom zpravodajský server Financial Times

Parsley Energy je jedna z největších těžařských společností v americkém Texasu. Podle slov jejího výkonného ředitele došlo na počátku letošního roku ve Spojených státech amerických k dosažení vrcholu těžby surové ropy.

„Nemyslím si, že během svého života ještě uvidím těžbu 13 milionů barelů denně,“ uvedl Matt Gallagher, výkonný ředitel Parsley Energy.

Těžba ropy v USA se na jaře propadla zhruba o čtvrtinu. Důvodem byl kolaps cen ropy v zejména důsledku pandemie koronaviru a cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií.

Těžba surové ropy v USA. Zdroj: Financial Times

Import ropy do USA začal opět růst

Břidlicová ropa pomohla Spojeným státům stát se čistým exportérem ropy v listopadu roku 2019. Jedná se o významný obrat, když se vezme v potaz, že ještě před 10 lety tato země dovážela více než 10 milionů barelů ropy denně. Od května 2020 se ovšem situace opět začala měnit a dovoz ropy vzrůstá. Cena ve výši přibližně 40 USD/barel ropy je stále příliš nízká na to, aby se některým americkým producentům ropy z břidlice vyplatilo těžit.

V provozu je přibližně čtvrtina vrtů

Parsley Energy patří mezi firmy, které nyní již těžbu obnovily, nicméně společnost nemá plány v letošním nebo příštím roce zvyšovat těžební výkon. Podle poskytovatele dat Enverus bylo v USA 9. července v provozu 223 horizontálních vrtů, přičemž před rokem to bylo 853 vrtů.

Podle Gallaghera bude mít tento propad ceny trvalé důsledky. Ropný průmysl je průmyslem „mobility a komfortu“, využívá se v osobní a letecké dopravě, vytápění a chlazení. Mobilita je nyní ovšem zásadním způsobem přehodnocována a je jisté, že zde budou inovace v oblasti komfortu. Gallagher uvádí, že těžba ropy se v USA stabilizuje okolo 11 milionů barelů ropy denně vzhledem k tomu, že producenti se zaměří na udržování těžby, nikoliv na její zvyšování. To by bylo v souladu s předpověďmi konzultační společnosti Rystad Energy

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik II
15. červenec 2020, 13:53

Jestliže je nyní v USA v provozu jen 1/4 břidličných vrtů než před rokem, tak to znamená jediné a to, že velká část "US břidličářů" nedokáže rentabilně těžit při ceně 40 USD/barel, která je na trhu již několik týdnů. Naopak třeba Arábie či Rusko to zvládají a svoji těžbu omezili dobrovolně po dohodě o snížení při covid krizi. Navíc jsou břidličáři i velmi zadlužený sektor, který si nabral miliardové půjčky na rozjezd těžby. A ty se nyní při ceně "40" hodně blbě splácejí.

Josef
15. červenec 2020, 21:28

Vrchol těžby ropy v USA je pouze o ceně ropy. Když bude ropa drahá bude těžba v USA růst a naopak. Cena ropy tak vlastně dostává strop, který je někde okolo 90USD, protože tato cena by způsobila rychlý růst těžby v USA a je kvůli tomu dlouhodobě neudržitelná. My jako spotřebitelé se díky tomu můžeme radovat. Pro ropné státy je to problém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se