OPEC i jeho spojenci budou pokračovat v omezování těžby ropy

2. červenec 2019, 13:47
DomůRopaOPEC i jeho spojenci budou pokračovat v omezování těžby ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se domluvili na prodloužení dohody o snížení těžby ropy o devět měsíců, což znamená do konce března příštího roku. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Dohoda byla původně sjednána pouze na první polovinu letošního roku, její prodloužení ale už v pondělí schválili představitelé kartelu OPEC.

Dnes se konalo zasedání rozšířené skupiny označované OPEC+, do které kromě členů kartelu patří také Rusko a další spojenci OPEC. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih podle agentury Bloomberg uvedl, že prodloužení dohody schválily všechny země OPEC+. Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Zástupci skupiny OPEC+ dnes rovněž odsouhlasili dokument o dlouhodobé spolupráci. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka dokument vytváří platformu pro pravidelné diskuse.

OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným snižováním těžby v roce 2017, aby tak zabránili prudkému propadu cen ropy po nárůstu těžby v USA. Spojené státy už překonaly Rusko i Saúdskou Arábii a staly se největším producentem ropy na světě.

Loni v prosinci se OPEC a jeho spojenci dohodli na snížení dodávek ropy na trh zhruba o 1,2 milionu barelů denně. Samotný OPEC se zavázal snížit těžbu o 812.000 barelů denně a jeho spojenci o dalších 383.000 barelů denně. Dohoda byla sjednána na prvních šest měsíců letošního roku, její původní doba platnosti tak v neděli vypršela.

Cena severomořské ropy Brent od začátku letošního roku vzrostla o více než čtvrtinu, nyní se pohybuje kolem 65 dolarů za barel. Podle analytiků by se ale ceny mohly dostat pod zvýšený tlak vzhledem ke zpomalování růstu světové ekonomiky, zvláště vlivem obchodního sporu mezi USA a Čínou, a také kvůli vysoké těžbě ve Spojených státech, které se k dohodě o omezení dodávek nepřipojily.