Domů
Ropa
OPEC je kvůli koronaviru nakloněn většímu snížení těžby ropy

OPEC je kvůli koronaviru nakloněn většímu snížení těžby ropy

Ropa
3 komentáře
28. únor 2020, 19:43
ČTK

Několik důležitých členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je nakloněno většímu snížení těžby ropy, než se doposud čekalo. Ceny ropy kvůli obavám, že epidemie onemocnění způsobeného novým typem koronaviru prudce sníží poptávku, totiž klesly až k 50 dolarům za barel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čtyři informované zdroje.

Saúdská Arábie, největší producent v rámci OPEC, a několik dalších členů zvažují ve druhém čtvrtletí snížení těžby ropy až o jeden milion barelů denně. Dosavadní návrh počítal s poklesem o 600.000 barelů denně.

Kvůli nemoci COVID-19 již v Číně přišlo o život téměř 2800 osob a nemoc se šíří do desítek dalších zemí.

Ceny ropy letos klesly již o téměř 25 procent kvůli nižší poptávce a pomalejšímu ekonomickému růstu. To vyvolalo mezi členy OPEC znepokojení.

OPEC a jeho spojenci, včetně Ruska, tedy skupina známá jako OPEC+, se už dohodli na omezení těžby o celkem 1,7 milionu barelů denně. Tato dohoda však platí pouze do konce března. Skupina se má setkat 5. a 6. března ve Vídni, aby se domluvila na dalším postupu. Poradní výbor OPEC+ tento měsíc doporučil skupině prohloubit snížení těžby o dalších 600.000 barelů denně, někteří členové to však nyní považují za nedostatečné. Poradní výbor se má znovu setkat 3. března, aby revidoval své doporučení ve světle nejnovějšího vývoje, řekly zdroje.

Saúdská Arábie podporuje hlubší snížení těžby a sama již těžbu snížila více, než kolik jí určuje dohoda. Rusko zatím neoznámilo, jak se k situaci postaví. Moskva se obvykle zdráhá dohodnout na větším snížení a většinou se vyjádří až na poslední chvíli. Zdroje z jedné z ruských ropných společností uvedly, že další snížení těžby by mělo smysl.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pohled na světlejší stranu ekonomiky. Ceny ropy budou zase nízko. Možná níž, než si dokážeme představit
25. červen 2022, 09:30
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
28. únor 2020, 23:27

Ve 20 století 8 z 9 krizí způsobila vysoká cena ropy v roce 2008 to bylo to samé. Zdá se, že OPEG nepochopil svojí situaci, pokud bude dražší ropa bude po ní slabší poptávka a bude růst produkce ropy v mimo kartel to povede k dalšímu poklesu těžby ropy v OPEGU a pokles jeho podílu na trhu. Ropa už dávno není tím čím byla v roce 2008 chemický průmysl přechází k levnějšímu plynu, rozvíjí se elektromobilita v osobní a hromadné dopravě. Přichází zákaz jednorázových plastů v Číně tyto trendy jsou sice jednotlivě slabé, ale jejich kumulace může při růstu cen ropy způsobit trvalý pokles poptávky po ropě.

Lukas
29. únor 2020, 09:10

O nejakych 10-15 rokov uz OPEC nebude mat ziadne slovo. Ale s nastupom elektromobilov, a rozsirujucou sa elektrifikaciou vsade kde sa da budu mat slovo zas ine firmy alebo karteli, ktore skupia elektrarne

Josef
29. únor 2020, 23:07

No to je otázka co bude za 10-15 let. V každém případě čistý dovoz ropy do USA jako největšího spotřebitele klesl z 12 mil. barelů denně v roce 2007 na 0,5 milionů barelů v roce 2019. Letos už budou USA ropu vyvážet. Pro země OPEC to má 2 důsledky jednak Američani do nich nebudou investovat, protože střední východ je pro vývozce ropy konkurence a ne dodavatel životně důležité ropy a dále pak, že jsou 100% závislí na chudých zemích (proti USA) Indové, Číňani a další státy Asie kam dnes nejvíce proudí ropa ze středního východu mají hluboko do kapsy oni dokáží levněji než USA, vyrábět paliva z uhlí, elektrifikovat železniční tratě, MHD a vyrábět el. mobily - ceny ropy se mnohem rychleji dostávají nad cenu alternativ a proto si myslím ,že cena ropy ať jí bude dodávat OPEC , Rusko nebo USA bude dlouhodobě příznivá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se