Domů
Ropa
Překvapivé snížení těžby ze strany OPEC+ zvýšilo cenu ropy o pět procent
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Překvapivé snížení těžby ze strany OPEC+ zvýšilo cenu ropy o pět procent

Ropa
2 komentáře
3. duben 2023, 10:10
ČTK

Ceny ropy při pondělním zahájení obchodování prudce povyrostly, přidávají zhruba pět procent. Reagují na překvapivé oznámení o dobrovolném snížení těžby ze strany skupiny OPEC+, která zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojence včetně Ruska.

Severomořská ropa Brent si krátce před 7:30 SELČ připisovala 4,9 procenta na 83,83 dolaru za barel, při otevření byla nejvýš za téměř měsíc. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst přes pět procent na 79,51 dolaru za barel, při otevření byla nejvýše od konce ledna.

Saúdská Arábie a další členové skupiny OPEC+ otřásly ropným trhem, když v neděli oznámily snížení těžby ropy o dalších zhruba 1,15 milionu barelů denně. Očekávalo se přitom, že skupina se bude držet snížení o dva miliony barelů denně, na kterém se dohodla koncem loňského roku, uvedla agentura Reuters. Celkový objem škrtů ze strany OPEC+ tak činí podle propočtů Reuters 3,66 milionu barelů denně (bpd), což se rovná 3,7 procenta celosvětové poptávky.

Společnost Goldman Sachs snížila svou prognózu těžby pro OPEC+ na konci roku 2023 o 1,1 milionu bpd a zvýšila své odhady ceny Brentu na 95 a 100 dolarů za barel v roce 2023 a 2024.

Ceny ropy vzrostly, když Rusko loni v únoru napadlo Ukrajinu, ale nyní jsou zpět na úrovních před vypuknutím konfliktu. Spojené státy přesto vyzývají producenty, aby zvýšili produkci, a stlačili tak ceny energie. Vysoké ceny energií a pohonných hmot v loňském roce pomohly zvýšit inflaci, což vyvolalo tlak na hospodaření mnoha domácností.

Vláda prezidenta Joea Bidena označila krok OPEC+ za nemoudrý. Produkce ropy v samotných USA v lednu podle pátečních údajů amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) vzrostla na 12,46 milionu bpd, což je nejvíce od března 2020.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčerven83,8379,89
New York – NYMEXWTIkvěten79,5175,67

vjn mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Richard Vacek
3. duben 2023, 12:15

Cílem podnikání je zisk. Pokud snížení celosvětové produkce o 3.7% vede ke zvýšení ceny o 5%, tak zajisté stoupne příjem a ještě víc stoupne zisk.

Lukáš
3. duben 2023, 15:26

Takto sa to robí, znížim dodávky a cena ide hore, resp. dodám menej, zarobím rovnako alebo ešte viac.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se