Domů
Ropa
Protesty v Hongkongu vyvolaly obavy o ukončení obchodní války mezi Čínou a USA
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Protesty v Hongkongu vyvolaly obavy o ukončení obchodní války mezi Čínou a USA

Ropa
5 komentářů
22. listopad 2019, 08:08
Daniel Grecman

Ceny ropy ve čtvrtek mírné poklesly v důsledku probíhajících protestů v Hongkongu. Protesty totiž vyvolaly obavy, že dlouho očekávaná dohoda o ukončení obchodní války mezi USA a Čínou by tím mohla být dotčena.

Odborníci na danou oblast varovali, že první fáze dohody by mohla být v důsledku protestů opožděna a sklouznout až do příštího roku. Trhy jsou se svou reakcí zdrženlivé a čekají na oficiální vyjádření představitelů obou států, jelikož např. Sněmovna reprezentantů USA podpořila, k nelibosti Číny, protestanty a je nyní na prezidentu Trumpovi, zda vyšle varování Číně týkající se porušování lidských práv.

Cena ropy Brent se nyní pohybuje okolo 62,8 $/barel a americká WTI se pohybuje okolo 56,81 $/barel. Ve středu došlo k nárůstu ceny ropy v důsledku zveřejnění dat o ropných zásobách USA, a to přibližně o 3 %.

„Přes noc jsme viděli růst ropných futures přibližně o 3 % v důsledku snížení zásob USA,” uvedl Hue Frame, portfolio manager společnosti Frame Funds. “Dnešní volatilita může být připsána obavám o odložení “fáze jedna” v americko-čínské obchodní válce do roku 2020,“ dodal Frame.

Obchodní válka negativně ovlivnila výhled světové poptávky po ropě, přičemž prezident Trump uvedl, že pokud jednání nepřinesou uzavření obchodní dohody, zváží zvýšení cla na čínský dovoz, což by situaci mohlo dále zhoršit.

„Účastníci trhu doufají, že pokud dojde k uzavření dohody, odezní zpomalování globálního růstu,“ uvedl dále Frame. „Pokud bude (dohoda) odložena, je více než pravděpodobné, že ropu (účastníci trhu) prodají s očekáváním, že poptávka po ropě v roce 2020 a dále klesne.“

Ruský prezident, Vladimir Putin, ve středu prohlásil, že Rusko a OPEC mají „společný cíl“, a to udržet vyrovnaný a předvídatelný trh s ropou. Ujistil, že Moskva bude i nadále ctít dohodu uzavřenou s kartelem OPEC.

Dopad byl dle analytiků trhu vítaný, ovšem reakce, vzhledem k nejistotě o vývoji obchodní války, omezená.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik II
22. listopad 2019, 10:13

Pokud se občas mrknu na youtube na průběh těch protestů, tak musím říct, že demonstranti si vzali za cíl zcela zničit město se 7 mil. obyvateli. Do jejich oblíbeného každodenního repertoáru totiž patří demolice stanic metra, vytloukání výloh obchodů, kácení semaforů na křižovatkách a sloupů veřejného osvětlení, zapalování židlí, stolů a jiného nábytku na ulici, vytrhávání dlažebních kostek z chodníků a cest, rabování obchodů, házení zápalných lahví, ničení zařízení škol a univerzit, ... když se u nich před týdnem jeden muž zastavil a řekl, ať to nedělají, tak ho polili benzínem a zapálili. Pokud tito lidé bojují za demokracii jako my v listopadu 1989, tak to dělají opravdu zvláštním způsobem. Nepamatuji se, že by u nás tehdá někdo demoloval metro, vytloukal výlohy a poléval politické oponenty hořlavinou a snažil se je upálit.

Carlos
22. listopad 2019, 20:53

I takovéto velké ničení majetku se dá považovat za zcela legitimní. Politika pevninské Číny se od roku 1997 zásadně změnil, takovým způsobem že dohodnutý stav je ohrožen a dnes asi ani neexistuje. Došlo k pokusu o vytvoření zákona, který by podle protestujících výrazně narušil status Hongkongu, jednalo se extradikční zákon, proti tomuto byly velmi dlouhou dobu vedeny pokojné demonstrace, proti kterým bylo ve finále zasaženo takovými prostředky, které vyústily v závažná zranění a smrt. Ta videa se dají, stejně jako to vaše s upálením, najít na internetu.

Uvědomte si jednu věc, Hongkong má asi 7.3 milionu obyvatel na největší protest tam přišlo kolem 1.7 milionu lidí. To je skoro čtvrtina obyvatelstva, stát se to v jiné zemi, tak vláda rezignuje, mluvím o Hongkongské, a moc by byla převzata prozatímním orgánem.

Situace v Hongkongu postupně gradovala, byly nasazovány systémy pro automatické rozpoznávání obličejů, proto došlo ze strany demonstrantů k útokům na veřejné osvětlení, semafory etc. Jsou dostupné záběry policejních aut najíždějících do davu poměrně velkou rychlostí, samozřejmě že se lidé začali proti tomuto bráni různými zátarasy a checkpointy. A v momentě kdy se dostáváte do stavu kdy stát proti doposud pokojným demonstracím začne zneužívat technologie a jedná se o stát totalitního ražení, tak překročíte bod zpoza kterého není návratu, kde prostě k boji dojde. Ke včerejšku bylo, podle nezávislých zdrojů, z Hongkongu násilně vlaky odvlečeno přes 5 tisíc lidí bůh ví kam.

Akce,které kritizujete, Loudile, jsou podnikány za účelem zkomplikování akcí represivních složek (bůh ví jestli to je vůbec policie) a dají se považovat za vcelku legitimní, ano, dochází k porušení zákonů, ovšem v situaci na pokraji občanské války se jim dá přiznat legitimita. Pro demonstranty už není cesty zpět, v zásadě pro nikoho, vyhlídky na to že se jim stane "nehoda" kdesi v koncentráku, nebo že spáchají "sebevraždu", jsou pro ně reálné, takže budou bojovat jakýmikoliv prostředky a podniknou cokoliv.

Throw your soldiers into positions whence there is no escape, and they will prefer death to flight

Srovnání s ničím co se děje v Evropě moc neobstojí, účastníkům tu nehrozí "převýchovné" tábory, politické systémy nejsou totalitní a existuje možnost provést změny. Nemáme dokonalý systém, pravidla EU by se měla doplnit o přesná pravidla odtržení regionu, pokud tento cítí že mu daný svazek nevyhovuje, ale pořád je to velmi velmi daleko k situaci v Hongkongu, nebo jiných zemích kde touto dobou probíhá revoluce.

Režim v Československu v 89. roce neprovozoval masové koncentrační tábory, neprováděl vraždy pro obchod s orgány a nepokoušel se o kulturní a fyzickou genocidu. Situace v Číně je nesrovnatelně horší z tohoto pohledu než byla v Československu, technologie jsou někde jinde a celý režim je jiný.

Mějte hezký zbytek večera:

youtube. com/watch?v=vfqZCAU0oaY

energetik II
22. listopad 2019, 21:44

To : Carlos

1. Extradikční zákon považuji za dobrou věc. Umožňuje třeba vydat vraha pocházejícího z Číny, který se ukryl v Hongkongu před spavedlností k potrestání. Takto dostanou vrazi beztrestnost.

2. Nepovažuji za nutné, aby lidé "toužící po demokracii" kompletně zničili velkoměsto. Zajímalo by mne, jak aktivně bojovali otcové těchto studentíků proti britskému dosazenému guvernérovi do r.1997 a britské koloniální policii.

3. Ospravedlňovat pokus o upálení člověka z důvodu jeho politického přesvědčení , to je pro mne stále - "silná káva".

4.Kamery s rozlišením obličeje právě instaluje v ČR policie na mnoha místech Prahy. Máme za Čínou jen mírné zpoždění.

4. Jestliže někam přijde na demonstraci 25 % obyvatel, tak to není většina ,stejně jako na Letnou pana Mináře přišlo jen směšných 300 000.

5. Čína garantovala v Hongkongu jiný systém než doma na 50 let , 23 let už uběhlo , zbývá 27 ,budeme tedy v polovině. Pak se stane Hongkong jenom jedním z mnoha velkých čínských měst.

6. Zprávy z Hongkongu jsou v naší ČT záměrně lživě interpretovány , ukazuje se pouze - "brutalita policie". S "demoliční politikou demonstrantů" tam totiž narůstá stále větší nespokojenost = obchodníci přichází o zisky, krámy mají zavřené, děti nechodí do škol, turisté prchají z města, bojí se o život, doprava nefunguje, je paralyzovaná,....... každý vidí, že ten , kdo ničí město jsou demonstranti a nikoli policie nebo vládní úředníci. Bordel na ulicích způsobený demonstranty tam nyní chodí uklízet čínská armáda a mnoho normálně myslících lidí jim chodí pomáhat.

7. Vůdci katalánských separatistů nyní dostali tresty 9 až 1 2 let vězení za organizování nepovoleného referenda. Já se tedy nedivím, že v Hongkongu policie zatýká účastníky rabující město a způsobují milionové škody.

8. Život člověka , který se příliš nezajímá o politiku , je v Číně celkem příjemný. Může podnikat ,může cestovat, může posílat děti ke studiu do USA ,Německa, Británie,... může užívat všech výhod nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Loni vyjelo z Číny za turistikou 146 milionů obyvatel, z toho k nám 600 000. Když je potkávám v Praze, Krumlově, Varech,... jsou spokojení, usměvaví ,velmi utrácejí, rádi se vrací domů. Vůbec nevypadají ,že by žili v tom -"nejděsivějším režimu světa". Mezi 10 % nejbohatších lidí světa je nyní 100 milionů Číňanů a 99 milionů Američanů. Letos poprvé Číňané překonali Američany.

Carlos
22. listopad 2019, 22:59

1) A je tu nebezpečí zneužití proti politickým oponentům režimu. Je rozdíl dělat takovou smlouvu mezi třeba ČR a Rakouskem a dělat takovou smlouvu s totalitní mocností.

2) Britský guvernér to dotáhl na masové demonstrace a nechal střílet do davu, což vedlo na těžká zranění a i smrt?

3) Nepřekrucujte laskavě co říkám.

4) Policie chce, Praha si na to nechává udělat právní analýzu, v tento moment, pokud je systém v provozu, je v provozu bez dovolení se všemi důsledky. A byl bych celkem překvapený, kdyby ten systém prošel.

5) Do té doby ale platí jiná situace, pokud to zkouší pevninská Čína změnit, pak se jedná o porušení smlouvy a je dost velká škoda že v ní nebyly klauzule, které by v případě porušení spustily automatický proces žádosti o uznání nezávislosti.

Smlouva byla napsána v době kdy to vypadalo že v Číně proběhne nakonec také demokratizační proces, že přejde také ke svobodné společnosti, před nějakými 8-10 lety se to změnilo směrem k utahování šroubů.

Samozřejmě, lze smlouvu teoreticky vypovědět, jenže v mezinárodním právu neexistuje nějaká automatika, Čína by v extrémním případě musela Hongkong obsadit vojensky a to pak může mít dopady v mezinárodní politice. Ta smlouva o Hongkongu byla mezi starou Čínou a Británií, ostatním zemím to mohlo být jedno co v ní je a je jen na nich, jestli by ji respektovaly, to pro ně není závazný dokument. Jestli by případně Hongkong uznal někdo jako samostatný by bylo na něm.

6) Nebojte, mám lepší zdroje než ČT.

Současná situace je už jenom důsledek té minulé, pokud máte v zemi dlouhodobě protesty a utahujete jako vláda šrouby, tak k výbuchu dojde se všemi důsledky. A pokud jako vláda doženete skoro čtvrtinu populace k tomu že proti vám jdou protestovat, tak za následky je odpovědná vláda, protože selhala ve své základní funkci.

7) S čímž také nebyly všechny země úplně OK. A jak jsem psal, bylo by velmi vhodné Evropské právo doplnit o jasné postupy jak se může region osamostatnit i mimo případy soustavného porušování lidských práv.

8) Ano, pokud drží ústa a krok, tak může i podnikat, ale běda jak se dá na spolkovou činnost, že? Nebo běda jak se narodí jako Tibeťan, Ujgur, to to tak veselé nebude. Mimochodem v Číně je 1.3 miliardy, odhadem, lidí, v USA asi 350 milionů, tedy v těch 10 % (a teď záměrně beru vaše číslo), je asi 7.6 % populace Číny a 28,3 % populace USA. Myslíte si že ti co mají v Číně problémy se ven dostanou? Dost o tom pochybuji, když tam lidem například omezují možnost koupit lístek na vlak podle sociálního kreditu. Jak je asi pravděpodobné že někdo nespokojený s režimem dosáhne na letenku?

energetik II
23. listopad 2019, 10:50

TO : Carlos

Česká podnikatelka Eva Le Peutrec - architekta, dlouho žila v Šanghaji a předtím v San Franciscu. V Šangahji navrhla část města pro 1 milion lidí, tedy vlastně novou Prahu. Co o Číňanech říká ?? Panuje tam skutečnější kapitalismus a tvrdší jak v USA a hlavně ,politika tam v podstatě nikoho nezajímá, všichni se snaží podnikat, vydělávat ... ne jako u nás, kde se neustále každý den řeší, co řekl nějaký politik před 50 lety a zda to byla pravda či nikoli ..... Krásný příklad se stal o těchto prázdninách v Českém Krumlově ,kam jezdí ročně desítky tisíc Číňanů. Na hlavním náměstí tam nechal primátor instalovat výstavu velkých fotografií o 30 výročí událostí na Tchien an men , kde armáda rozprášila demonstranty. Čínští turisté se u fotografií posměšně fotili na památku , část z nich pak byla znechucena, že se nějaká "pidizemička jako ČR" donekonečna zaobírá tím, co vlastně v Číně vůbec nikoho nezajímá a ještě to vystavuje na turisty hojně navštěvovaném místě. Čínští turisté prostě opovrhovali těmi, co tam tuto výstavu umístili. Pokud by to tedy byli "režimem brutálně týraní občané", asi by za tuto výstavu pana primátora Č. Krumlova pochválil, že mají někde ve světě zastání. Nikoli, oni byli na tohoto primátora silně naštvaní. Je holým faktem, že 80% obyvatel Číny je se svou současnou vládou spokojeno. Důvodů je několik.

1. Nacionalistické. Po 150 letech devastace slabé Číny koloniálními mocnostmi Západu se počínaje Mao Ce-tungem Čína vrací tam kam vždy patřila = na první místo světa. A to se lidem silně zamlouvá.

2. Ekonomické. Čína byla 40 let nejrychleji se rozvíjející zemí světa a to se odrazilo v nejrychleji rostoucí životní úrovni na světě. Demokratická miliardová Indie se proti Číně topí v bahně bídy a chudoby.

3. Největší význam má pro Číňany "STABILITA" = mít vládu, která udrží pořádek doma a ochrání před útoky ze zahraničí. To nynější vláda plní velmi dobře.

4. Mít práci pro všechny lidi . Nyní je ve městech nezaměstnanost 4 až 5 % , což je pro kapitalismus přiměřená míra.

P.S. Hlavní rozdíl mezi námi v ČR a Čínou je ten, že se u nás stále řeší politika , co kdo řekl, napsal , zda byl někdo před 50 lety u KSČ, STB, kdo má jaký názor na Mašíny a podobně a pořád řešíme, jakou úroveň má a nebo nemá demokracie v nějaké 10 000 km vzdálené zemi. To je v Číně jen k smíchu, tam řeší podstatné věci pro stát i pro svou rodinu. Tedy vědecký rozvoj, ekonomiku, zaměstnání, v Číně se řeší budoucnost, u nás se utápíme ve vymyšlených žabomyších nepodstatných sporech vzdálené minulosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se