Protesty v Hongkongu vyvolaly obavy o ukončení obchodní války mezi Čínou a USA

22. listopad 2019, 08:08
DomůRopaProtesty v Hongkongu vyvolaly obavy o ukončení obchodní války mezi Čínou a USA

Ceny ropy ve čtvrtek mírné poklesly v důsledku probíhajících protestů v Hongkongu. Protesty totiž vyvolaly obavy, že dlouho očekávaná dohoda o ukončení obchodní války mezi USA a Čínou by tím mohla být dotčena.

Odborníci na danou oblast varovali, že první fáze dohody by mohla být v důsledku protestů opožděna a sklouznout až do příštího roku. Trhy jsou se svou reakcí zdrženlivé a čekají na oficiální vyjádření představitelů obou států, jelikož např. Sněmovna reprezentantů USA podpořila, k nelibosti Číny, protestanty a je nyní na prezidentu Trumpovi, zda vyšle varování Číně týkající se porušování lidských práv.

Cena ropy Brent se nyní pohybuje okolo 62,8 $/barel a americká WTI se pohybuje okolo 56,81 $/barel. Ve středu došlo k nárůstu ceny ropy v důsledku zveřejnění dat o ropných zásobách USA, a to přibližně o 3 %.

„Přes noc jsme viděli růst ropných futures přibližně o 3 % v důsledku snížení zásob USA,” uvedl Hue Frame, portfolio manager společnosti Frame Funds. “Dnešní volatilita může být připsána obavám o odložení “fáze jedna” v americko-čínské obchodní válce do roku 2020,“ dodal Frame.

Obchodní válka negativně ovlivnila výhled světové poptávky po ropě, přičemž prezident Trump uvedl, že pokud jednání nepřinesou uzavření obchodní dohody, zváží zvýšení cla na čínský dovoz, což by situaci mohlo dále zhoršit.

„Účastníci trhu doufají, že pokud dojde k uzavření dohody, odezní zpomalování globálního růstu,“ uvedl dále Frame. „Pokud bude (dohoda) odložena, je více než pravděpodobné, že ropu (účastníci trhu) prodají s očekáváním, že poptávka po ropě v roce 2020 a dále klesne.“

Ruský prezident, Vladimir Putin, ve středu prohlásil, že Rusko a OPEC mají „společný cíl“, a to udržet vyrovnaný a předvídatelný trh s ropou. Ujistil, že Moskva bude i nadále ctít dohodu uzavřenou s kartelem OPEC.

Dopad byl dle analytiků trhu vítaný, ovšem reakce, vzhledem k nejistotě o vývoji obchodní války, omezená.