Domů
Ropa
Reuters: Skupina G7 se shodla na stanovení pevné ceny za ruskou ropu

Reuters: Skupina G7 se shodla na stanovení pevné ceny za ruskou ropu

Ropa
7 komentářů
4. listopad 2022, 14:45
ČTK

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se na setkání v Německu dohodly, že při jednání o cenovém stropu na ruskou ropu stanoví pevnou cenu, nikoliv pohyblivou. S odkazem na interní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Cenový strop je součástí sankcí, které západní země přijaly v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

„Koalice se dohodla, že cenový strop bude pevnou cenou, kterou budeme pravidelně upravovat a která nebude navázána na žádný index,“ řekl zdroj z koalice, který není oprávněn o těchto věcech mluvit veřejně.

„Tím se zvýší stabilita trhu a zjednoduší se dodržování pravidla, čímž se minimalizuje zátěž pro účastníky trhu,“ dodal.

Na konkrétní částce pro cenový strop se zatím partneři neshodli. Ministři zahraničí se obávali, že pohyblivou cenu by mohl ruský prezident Vladimir Putin zneužít. Pokud by totiž snížil objem dodávané ruské ropy, vedlo by to k růstu ceny na trhu, a tím by se zvýšily i jeho zisky.

Cenový strop na dodávky ropy po moři má začít platit od 5. prosince, na ropné produkty pak od 5. února. Rusko už dříve uvedlo, že odmítne dodávat ropu do zemí, které stanoví cenové limity.

Dohoda o zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři je i součástí osmého sankčního balíku Evropské unie.

Štítky:ropa
Rusko

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Karel Salaj
4. listopad 2022, 16:57

Tak to bude brzy nafta u stojanů stát 60 korun...

Richard Vacek
4. listopad 2022, 17:10

Je fér, že se státy G7 rozhodly platit vyšší cenu za neruskou ropu, aby ta levnější z Ruska byla k dispozici pro ostatní.

Nejhorší varianta by byla, kdyby ruská ropa zmizela z trhu - to by cena té zbývající stoupala do nebes.

Jimi
4. listopad 2022, 19:47

To si ale nemuze dovolit Rusko. A jelikoz nemaj lode na prepravu a musej si je pornajimat od “zapadu” tak jeste budou radi ze jim tu ropu umoznime prodat za nejakou cenu.

Na tomhle kroku vydelaj vsichni krom Putina (hlavne Cina a Indie, takze ti nebudou proti).

Jan Stehlik
5. listopad 2022, 09:46

No tyto země ani neberou ruskou ropu . Je to tedy jen plácnutí do vody. Ostatní země ředí ruskou ropu aby nebyla identifikovatelná .

Zajímalo zda se to bude týkat i ropovodu . Tam to bude zajímavý šach.

Petr prochaska
5. listopad 2022, 02:00

G7 neboli Německo, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Spojené státy a Británie. Tyto státy už stejně ruskou ropu berou jen minimálně. V G7 není ani těch pár zemí v Evropě, které ještě ruskou ropu berou. Jo takhle kdyby se k pevné ceně připojila i Čína nebo Indie. To by byla jiná.

Přemek z Mělníka
5. listopad 2022, 08:05

Čína a Indie to pochopitelně neudělají....,přeprodejem ruské ropy dál i třeba do EU na tom dobře rejžují. S přeprodejem koketuje i Turecko, Indonézie, Saudská Arábie...,a další...

Ruská strana navíc tvrdí, že až dokončí další ropovody a rozšíří flotilu tankerů na LNG, tak prý asi do tří let, tak bude zásobovat Azii v stejném množství jako předtím dodávala do Evropy...A Amerika se na druhotné sankce vůči odběratelům ruské ropy a plynu netroufne...,tolik síly a vlivu už nemá...

Maly Jarda
5. listopad 2022, 16:25

Jinými slovy Anglo-Američané nařídili Italům, Němcům a Francouzům spáchat ekonomickou sebevraždu zatímco sami se ještě mnohem více napakují

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se