Ropa dál zlevňuje, ztrácí zhruba dvě procenta

30. říjen 2018, 17:10
DomůRopaRopa dál zlevňuje, ztrácí zhruba dvě procenta

Ceny ropy dnes pokračují v poklesu, proti pondělnímu závěru ztrácejí zhruba dvě procenta. Za poklesem stojí známky stoupajících dodávek a obavy, že obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou bude mít negativní dopad na světovou ekonomiku i na poptávku po pohonných hmotách.

Kolem 15:15 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent pokles o 1,9 procenta na 75,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela také zhruba 1,9 procenta na 65,75 dolaru za barel.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes upozornila, že vysoké ceny ropy mají negativní dopad na spotřebitele a mohly by podkopat poptávku po palivech v době zpomalující globální ekonomické aktivity.

„Jsou tu dva faktory, které tlačí růst globální poptávky po ropě dolů. Jedním jsou vysoké ceny ropy, které jsou v řadě zemí přímo spojeny se spotřebitelskými cenami. Druhým je zpomalování růstu světové ekonomiky,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Ceny ropy tlačí dolů také růst těžby v Rusku, Spojených státech a Saúdské Arábii. Souhrnná produkce ropy v těchto třech zemích v září podle údajů společnosti Refinitiv Eikon poprvé dosáhla 33 milionů barelů denně, poznamenala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent prosinec 75,85 77,34
New York – NYMEX WTI prosinec 65,75 67,04
Štítky: ropa