Domů
Ropa
Ropa kvůli napětí na Blízkém východě zdražuje

Ropa kvůli napětí na Blízkém východě zdražuje

Ceny ropy dnes stoupají v reakci na zhoršení napětí na Blízkém východě poté, co Spojené státy sestřelily íránský bezpilotní stroj v Hormuzském průlivu, přes který se přepravuje zhruba třetina ropy dopravovaná po moři.

Cena severomořské ropy Brent krátce před 17:00 SELČ vzrostla o 0,84 procenta na 62,45 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI zdražila o 0,54 procenta na 55,60 dolaru za barel.

K dnešním ziskům ropě pomohlo také přesvědčení, že centrální banka USA zásadně sníží úrokové sazby, aby podpořila ekonomiku.

Oba hlavní typy ropy jsou ale na cestě k největšímu týdennímu propadu za sedm týdnů. Dolů je tlačí obavy z dopadů zpomalování globálního hospodářského růstu na poptávku po surovině.

Negativní dlouhodobý výhled cen ropy je stále silnější. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila prognózu růstu poptávky po ropě v letošním roce na 1,1 milionu barelů denně z dříve předpovídaných 1,2 milionu v důsledku zpomalující se globální ekonomiky a obchodních sporů mezi USA a Čínou. Pokud světové a zvláště čínské hospodářství vykáže další zhoršení, IEA předpověď dále sníží, sdělil agentuře Reuters výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

září

62,45

61,93

New York – NYMEX

WTI

srpen

55,60

55,30

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.