Ropa kvůli zadržení britského tankeru zdražuje

22. červenec 2019, 16:29
DomůRopaRopa kvůli zadržení britského tankeru zdražuje

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují. Je to reakce hlavně na obavy, že rozhodnutí íránských revolučních gard zadržet britský tanker by mohlo vést k narušení dodávek suroviny. Severomořská ropa Brent si kolem 13:00 SELČ připisovala téměř dvě procenta na 63,69 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 1,6 procenta na 56,52 dolaru za barel.

Íránské revoluční gardy v pátek v Hormuzském průlivu zadržely tanker Stena Impero plující pod britskou vlajkou se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Británie zadržení tankeru hned v pátek důrazně kritizovala a označila ho za nepřátelský akt.

Tento vývoj posílil obavy z možného narušení dodávek přes Hormuzský průliv, který je důležitou námořní cestou pro přepravu ropy. „Neznamená to ale, že ceny ropy budou v růstu pokračovat,“ uvedl ekonom Erik Norland ze společnosti CME Group. Upozornil, že předchozí incidenty v Perském zálivu ceny ropy příliš nezvýšily, což naznačuje, že válka podle investorů není příliš pravděpodobná.

Ropný vrt
Ilustrační foto

Ceny ropy v poslední době tlačí dolů obavy z negativních dopadů zpomalování růstu světové ekonomiky na poptávku. Americká investiční banka Goldman Sachs v neděli snížila odhad letošního růstu poptávky po ropě na 1,275 milionu barelů denně z dříve předpokládaných 1,45 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 63,69 62,47
New York – NYMEX WTI srpen 56,52 55,63
Štítky: ropaÍrán
Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují