Ropa navzdory dohodě OPEC zlevňuje kvůli obavám o poptávku

2. červenec 2019, 17:27
DomůRopaRopa navzdory dohodě OPEC zlevňuje kvůli obavám o poptávku

Ceny ropy dnes odepisují více než dvě procenta. Obavy o zpomalení globální ekonomiky, které by přineslo nižší poptávku, přebily zprávu, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a další spojenci prodloužili stávající dohodu o snížení těžby do konce března příštího roku.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) krátce po 16:30 SELČ ztrácela 2,7 procenta na 57,50 dolaru. Severomořská ropa Brent pak vykazovala pokles o 2,3 procenta na 63,54 dolaru za barel.

OPEC a spojenci dohodu o snížení těžby ropy prodloužili o devět měsíců. Původně byla sjednána pouze na první polovinu letošního roku, její prodloužení ale už v pondělí schválili představitelé kartelu OPEC, k nimž se dnes ostatní připojili.

OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným snižováním těžby v roce 2017, aby tak zabránili prudkému propadu cen ropy po nárůstu těžby v USA. Spojené státy už překonaly Rusko i Saúdskou Arábii a staly se největším producentem ropy na světě.

Ceně ropy nepomohla ani nepříliš příznivá hospodářská data, připomněla agentura Reuters. Asijský akciový trh se dnes rozkolísal, snížily se výnosy amerických vládních dluhopisů a naopak povyrostla cena zlata.

Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že jakákoli obchodní smlouva s Čínou by musela být „vychýlena“ ve prospěch Washingtonu. Podle Reuters tak opět vyvolal pochybnosti, že se obchodní dohody mezi dvěma největšími světovými ekonomikami podaří dosáhnout.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentzáří63,5465,06
New York – NYMEXWTIsrpen57,5059,09