Ropa prudce zlevňuje, Saúdové signalizovali možné zvýšení dodávek

23. říjen 2018, 18:24
DomůRopaRopa prudce zlevňuje, Saúdové signalizovali možné zvýšení dodávek

Ceny ropy dnes ztrácejí zhruba čtyři procenta. Saúdská Arábie totiž uvedla, že by v případě potřeby mohla zvýšit dodávky na trh, čímž zmírnila obavy z nedostatku suroviny v důsledku amerických sankcí vůči Íránu. Ke zlevňování ropy přispívá rovněž pokles na akciových trzích.

Severomořská ropa Brent kolem 18:00 SELČ ztrácela téměř čtyři procenta na 76,67 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 4,1 procenta na 66,53 dolaru za barel.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih dnes vyjádřil naději, že těžařské země se v prosinci dohodnou na prodloužení spolupráce při monitorování a stabilizaci ropného trhu.

„Rozhodneme, zda existují nějaké výpadky v dodávkách, zejména s ohledem na blížící se sankce vůči Íránu,“ uvedl.

„Potom budeme pokračovat v nynějším přístupu, tedy uspokojovat veškerou poptávku, abychom zajistili spokojenost zákazníků,“ dodal.

Nevyloučil, že Saúdská Arábie v budoucnosti zvýší dodávky o jeden až dva miliony barelů denně.

Ropný trh v posledních týdnech zasáhly obavy, že Rijád by mohl snížit dodávky ropy v rámci odvety za sankce, které by na Saúdskou Arábii mohly uvalit západní země v souvislosti s vraždou saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího. Ministr Fálih nicméně v pondělí prohlásil, že takovéto snižování dodávek není v plánu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent prosinec 76,67 79,83
New York – NYMEX WTI prosinec 66,53 69,36