Ropa se vyvíjí smíšeně - Brent mírně roste a WTI se propadá

17. duben 2020, 18:22
DomůRopaRopa se vyvíjí smíšeně - Brent mírně roste a WTI se propadá

Ceny ropy se dnes pohybují oběma směry. Zatímco severomořská ropa Brent zpevňuje, americká lehká ropa WTI klesá o téměř deset procent a prodává se za cenu pod 18 dolary za barel. Náladu trhu na trhu určuje nejhorší zaznamenaný ekonomický pokles Číny za čtvrtletí, který rychle zastínil i čtvrteční prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že nastal čas znovu nastartovat tamní ekonomiku.

Krátce před 17:00 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o 1,1 procenta na 28,13 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ale ve stejnou dobu odepisovala 9,7 procenta na 17,94 dolaru za barel. Oba druhy by mohly prokázat druhý týdenní pokles za sebou.

Americká ropa se obchoduje s výraznou slevou, protože se investoři obávají, že se tamější zásobárny brzy dostanou na hranici kapacit. A to za situace, kdy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zároveň ve čtvrtek předpověděla, že se poptávka po ropě propadne na třicetileté minimum.

Čínská ekonomika za leden až březen ve srovnání se stejným obdobím loni klesla o 6,8 procenta. Je to první propad hrubého domácího produktu (HDP) druhé největší světové ekonomiky od roku 1992, odkdy země začala čtvrtletní údaje zveřejňovat.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek ohlásil, že nastal čas znovu nastartovat Ameriku, ochromenou pandemií nemoci covid-19, způsobované koronavirem. To zprvu povzbudilo cenu ropy Brent, ale jen mírně, protože podle analytika Bjornara Tonhaugena ze společnosti Rystad Energy si investoři uvědomují, že návrat k plné ekonomické aktivitě se neodehraje přes noc.

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčerven28,1327,82
New York – NYMEXWTIkvěten17,9419,87